Pyłki w natarciu

2015-02-26 3:00

Alergicy nie mają łatwego życia. Nawet zimą i wczesną wiosną mogą cierpieć z powodu pyłków, kurzu czy grzybów. Dlatego warto znać sposoby na uczulenia, by móc im przeciwdziałać przez cały rok.

Łzawiące oczy, podrażnione śluzówki, katar, kaszel, wysypka, a nawet duszności. To najpopularniejsze objawy alergii. Uczulać może nas wszystko - sierść i włosy, produkty spożywcze lub całe ich grupy, grzyby i roztocza, a także pyłki. W dodatku alergia może pojawić się w każdym momencie naszego życia - niektóre nękają tylko maluchy, inne przytrafiają nam się w wieku dojrzałym.

Złe smaki

Dla części z nas alergie to "choroby wieku dziecięcego". Obecnie duży odsetek dzieci cierpi z powodu nietolerancji cukrów mlecznych (głównie laktozy), uczulenia na kurze jajka, kakao, cytrusy i owoce drobnopestkowe. Zmusza to ich rodziców do prowadzenia ścisłej diety eliminacyjnej, ale większość maluchów wyrasta z alergii (najczęściej tuż po pójściu do szkoły). Niektórzy jednak mają mniej szczęścia i alergikami są przez całe życie. Oni również muszą przestrzegać diety. W przeciwnym razie ich samopoczucie może się pogorszyć. Niektóre alergeny (np. owoce morza czy orzechy) mogą wywoływać silne duszności, te zaś są niebezpieczne dla życia.

Test prawdę powie

Bardzo rozpowszechnione są alergie wziewne. Osoby uczulone na pyłki leszczyny wiedzą, że ta roślina pyli już w styczniu, a potem w lutym i marcu! Chwilę później zaczyna pylić olsza i silnie uczulająca brzoza, a następnie cis. Dlatego, choć zima wciąż w pełni, alergicy kichają na potęgę. W tym okresie bardzo łatwo pomylić alergię z przeziębieniem, bo objawy obu schorzeń mogą być podobne.

Dlatego lepiej zrobić test na alergię i mieć pewność, które pokarmy, pyłki czy zwierzęta nie są naszymi przyjaciółmi. O ile w przypadku uczulenia na jedzenie czy sierść możemy sobie pomóc, unikając "czynników ryzyka", o tyle niewiele możemy zrobić, jeśli okaże się, że uczulają nas krążące w powietrzu pyłki. Wtedy powinniśmy mieć zawsze przy sobie lekarstwa (część z nich można kupić bez recepty, na inne będzie ona potrzebna). Tabletki przeciwalergiczne mają działanie antyhistaminowe - blokują rozwój objawów alergii wziewnej i skórnej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają