Rabaty z traw są rzeczywiście bardzo efektowne; zdobią ogród przez cały rok, także zimą po zeschnięciu liści. Doskonale się też prezentują w kompozycjach z innymi roślinami, na przykład cebulowymi. Żeby uniknąć kłopotów z nadmiernym rozrastaniem się traw, należy otoczyć ich bryły korzeniowe wkopanym w ziemię szerokim (mniej więcej 60-centymetrowym) pasem folii. Można je też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi (na przykład w wiadrach) lub na wyniesionych ponad powierzchnię gruntu rabatach ograniczonych ściankami (ładnie wyglądają kompozycje kilku rabat różnej wysokości, w których umieszczono rozmaite gatunki traw).
Trawy warte polecenia
Kostrzewa Gautiera – ma sztywne szczotkowate liście. Tworzy kępki wysokości 10 cm, które rozrastają się w kobierce. Jest zimozielona. Starsze rośliny zamierają od środka kępy, trzeba więc odmładzać je co dwa-trzy lata.
Miskant chiński 'Silberfeder' – kępy mają około 150 cm wysokości. Jego liście są zielone z białym nerwem, a kwiaty zebrane w duże, puszyste, srebrzystobiałe wiechy. Może przemarzać.
Owies wiecznie zielony – to zimozielona trawa o niebieskawych sztywnych liściach. Tworzy regularne kuliste kępy średnicy około 40 cm. Nie jest całkowicie mrozoodporny.
Rajgras wyniosły 'Variegatum' – liście są biało paskowane. Dorasta do wysokości 50 cm. Rozrasta się przez rozłogi, ale nie jest bardzo ekspansywny.
Czytaj więcej na