1. Badaj się
Gdy skończysz 45 lat, poproś lekarza rodzinnego o zrobienie badania per rectum, zbadaj też poziom PSA, zwłaszcza jeśli w twojej rodzinie był wcześniej przypadek raka prostaty.
2. Słuchaj swojego organizmu
Jeżeli coś się dzieje, coś cię boli, częściej oddajesz mocz, reaguj. Idź do lekarza, zrób badania.
3. Zaakceptuj swoją sytuację
Jeśli nowotwór zostanie u ciebie wykryty, potraktuj to jak zadanie. Nie odkładaj decyzji na później, nie wycofuj się, to najgorsze, co możesz zrobić. Poszukaj dobrego lekarza - pytaj znajomych, poszukaj na forach internetowych, możesz pytać w organizacjach pacjenckich lub w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (www.pkopo.pl). Dobry lekarz postawi odpowiednią diagnozę i pomoże w dobraniu odpowiedniego do twojej sytuacji leczenia.
4. Poddaj się zaleceniom lekarza
Lekarz przedstawi ci opcje leczenia i ich konsekwencje. Wybierz dobrze, najlepiej taką drogę, która pozwoli ci najdłużej żyć.
5. Zadbaj o siebie
Nie zamykaj się w domu. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Dostosuj jednak swoje życie do choroby, pamiętaj, że czasem będziesz musiał zwolnić i zostać w łóżku.
Zobacz: Mężczyzna z rakiem prostaty to pacjent wyjątkowy
6. Nie rezygnuj z aktywności zawodowej
Prowadź normalne życie. Rak może dzisiaj być chorobą przewlekłą. Musisz nauczyć się z nim żyć.
7. Zadbaj o swoją psychikę
Pamiętaj, że rak może ci towarzyszyć do końca długiego życia. Nie możesz wyłączać się z życia, bo jesteś chory. Jeśli dziś fatalnie się czujesz, pomyśl, że to minie. Jutro znowu wyjdzie słońce. Jeśli sobie nie radzisz, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychoonkologa. Pamiętaj, że razem z tobą choruje cała twoja rodzina.
8. Utrzymuj normalne kontakty z przyjaciółmi
Rozmawiaj z nimi normalnie o twojej chorobie, nie zamykaj się w sobie. Jeśli ukryjesz przed nimi swoją chorobę, nie będą normalnie cię traktować, mogą też mieć żal, że wykluczyłeś ich z twojego życia. Rozmawiaj z nimi, może dzięki tobie zrobią sobie badania i unikną podobnego losu.
9. Pamiętaj o odpowiedniej diecie
Poradź się lekarza. Mając chorobę nowotworową, trzeba unikać niektórych potraw, bo mogą one zaburzać i utrudniać proces leczenia. Musisz jednak jeść, bo twój organizm potrzebuje odpowiednich składników pokarmowych, by zmagać się z leczeniem onkologicznym.
10. Domagaj się od lekarza, by leczył twój ból
Nie musisz cierpieć. Są odpowiednie leki, przepisywane na receptę, które uwalniają od bólu. Ból jest większym złem niż przyjmowanie leków przeciwbólowych.
Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail