Czynnikami ryzyka raka prostaty są: wiek i historia występowania tego nowotworu u krewnych pierwszego stopnia (ojca, brata). Jest on rzadki przed 40. rokiem życia u panów nieobciążonych ryzykiem rodzinnym, ale częstość jego występowania rośnie wśród mężczyzn po pięćdziesiątce.
Epidemiolodzy przewidują, że liczba zachorowań na raka prostaty będzie rosła. Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństw i stylem życia, w którym brak jest aktywności fizycznej, a wielu mężczyzn cierpi na nadwagę.
Zobacz: Twój partner bierze VIAGRĘ? Może zachorować na RAKA SKÓRY!
Stadia rozwoju nowotworu
1. Wczesne stadium
Początkowo rak prostaty nie daje żadnych objawów.
2. Stadium miejscowo zaawansowane
Objawy mogą być takie jak przy łagodnym rozroście gruczołu krokowego, tj. częste oddawanie moczu, wąski strumień moczu, ból przy jego oddawaniu, a czasem nawet krwiomocz.
Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie takie objawy, powinien odwiedzić lekarza rodzinnego lub urologa. Lekarz wykona badanie per rectum (badanie prostaty przez-
odbytnicze), zleci wykonanie USG gruczołu krokowego oraz oznaczenie we krwi antygenu PSA. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci również zrobienie biopsji prostaty.
3. Zaawansowany rak prostaty
W tym stadium rak daje już tzw. przerzuty odległe, najczęściej pojawiają się silne bóle związane z przerzutami do kości. Rzadziej przerzuty dotyczą takich narządów, jak mózg, wątroba czy płuca. Może też dojść do zastoju moczu w nerkach lub w pęcherzu w związku z miejscowym rozrostem guza.
Rak prostaty z reguły rozwija się powoli. Większość mężczyzn z tym nowotworem może żyć przez wiele lat bez świadomości choroby i umrzeć z innej przyczyny. Jednak u 40 proc. pacjentów przekształca się w chorobę zaawansowaną, z przerzutami.
Leczenie raka prostaty
Nowotwór prostaty rośnie wolno. Dlatego cały czas lekarze wahają się czy podejmować leczenie radykalne. Polega ono na operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz wykonaniu zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową (radykalna prostatektomia). U panów, u których rak ograniczony jest tylko do stercza (nie daje żadnych przerzutów), stosuje się radioterapię.
W leczeniu zaawansowanego raka prostaty z przerzutami stosuje się leczenie hormonalne, które ma na celu obniżenie poziomu androgenów.
Publiczne wyznanie o walce z rakiem
Ostatnio opinię publiczną poruszyła wypowiedź wybitnego reżysera Krzysztofa Krauzego ("Papusza", "Plac Zbawiciela", "Dług"). Powiedział on, że od czterech lat zmaga się z rakiem prostaty. Niestety, nie badał się profilaktycznie i do lekarza trafił zbyt późno, gdy nowotwór był już bardzo zaawansowany. - W październiku okazało się, że mam przerzuty w kościach. W kręgach, żebrach, stawach biodrowych. Dziś pracuję i leczę się. Rozpocząłem kolejny cykl chemii - wyznał "Gazecie Wyborczej". Z rakiem prostaty zmagali się także aktor Maciej Damięcki, były rzecznik rządu Krzysztof Luft i amerykański aktor Robert de Niro.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail