Kto choruje na raka trzustki?
Naukowcy do tej pory nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju raka trzustki. Wiadomo, że ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków dotyczy osób po 60 roku życia.
Udowodniono też, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, jak m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki i źle leczona choroba wrzodowa, która powoduje niedokwaśność soku żołądkowego. Niekorzystnie wpływa też palenie papierosów.
Dużą rolę w przypadku nowotworu trzustki odgrywają geny. Ten rodzaj raka uznawany jest za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju tego nowotworu.
Jakie są objawy nowotworu trzustki?
Rak trzustki długo nie daje żadnych objawów. Choroba daje o sobie znać najczęściej dopiero wtedy, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Typowe dolegliwości, które mogą świadczą o nowotworze trzustki to: bóle brzucha, żółtaczka , utrata masy ciała i powiększenie pęcherzyka żółciowego. Pojawiają się też nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył. Objawem może być też wyczuwalny guz w nadbrzuszu, w okolicach pępka.
Jak zapobiegać rakowi trzustki?
Naukowcy są zgodni, że niekorzystny wpływ na trzustkę ma nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Taka dieta zdecydowanie sprzyja zachorowaniu na nowotwór trzustki.
Przed rakiem chroni jedzenie pokarmów bogatych w błonnik, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (w rybach i naturalnych olejach roślinnych), witaminę C i inne antyoksydanty.
Sprawdź: Anna Przybylska nie żyje. Aktorka osierociła trójkę dzieci
Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-trzustki-objawy-i-leczenie-aa-kdic-SkTn-tzxa.html