Ratuj swój pęcherz! Jak wyleczyć zespół pęcherza nadreaktywnego

2014-01-30 12:05

Jeśli jesteś zrozpaczony z powodu konieczności stałego trzymania się blisko toalety, bo twój pęcherz bez przerwy się tego domaga, to niech będzie pocieszeniem, że nie jesteś w tym odosobniony. Na zespół pęcherza nadreaktywnego cierpi bowiem 10-20 procent dorosłych osób.

Mechanizm pracy zdrowego pęcherza jest taki:

Ten zbiornik napełnia się w miarę, jak mocz jest wytwarzany przez nerki. Wypełniony pęcherz powiększa się, co odczuwamy jako parcie, które jest informacją, że należałoby pójść do toalety. Nic jednak pilnego, gdyż kontrolując podświadomie pracę pęcherza, możemy spokojnie odczekać do następnego sygnału, by w tym czasie spokojnie poszukać łazienki.

Gdy nie możesz wytrzymać

Pęcherz nadreaktywny (OAB - ang. overactive bladder) reaguje na napełnianie się moczem nieprawidłowo. To znaczy, że sygnały informujące nas o jego wypełnieniu są zbyt częste i zbyt intensywne. Tę złą pracę pęcherza poznamy po tzw. parciach naglących (galopem do najbliższej toalety), częstym (powyżej 8 razy dziennie) oddawaniu moczu, wstawaniu w nocy (więcej niż jeden raz) i nietrzymaniu moczu podczas parcia naglącego. Te objawy mogą występować razem albo osobno, często lub rzadko. Jeśli jednak masz któryś z nich, nie wstydź się, idź do lekarza pierwszego kontaktu, który wykluczy inne niż pęcherz nadreaktywny choroby dające podobne objawy i da ci skierowanie do urologa czy ginekologa. Nie zwlekaj, szczególnie jeśli objawy są silne.

Nie zwlekaj z leczeniem chorób pęcherza

Pęcherz nadreaktywny można leczyć fizjoterapią, farmakoterapią, chirurgicznie. Jeśli zespół pęcherza nadreaktywnego się rozwinie, twoja przestrzeń życiowa ograniczy się do pięciu metrów od toalety.

Dzisiaj piszemy o przyczynach, objawach, czynnikach ryzyka pęcherza nadreaktywnego. Rozmawiamy z ginekologiem i urologiem na temat sposobów leczenia, a także z panią Teresą, która cierpi na zespół pęcherza nadreaktywnego. Będziesz także mógł sprawdzić, czy ciebie również dotyczy ten problem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki