Ratuj wzrok!

2013-09-26 4:00

Choroby siatkówki oka to poważny problem. W Polsce cierpi na nie ponad 1,4 mln osób! Uważaj, zlekceważone mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

Siatkówka oka jest przezroczystą cienką błoną, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Centralną częścią siatkówki jest plamka żółta, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie, rozpoznawanie barw i kontrastów.

Przyczyny chorób siatkówki

Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Mogą być one spowodowane wadą wrodzoną wzroku rozwijającą się w różnych momentach życia lub nabytą. Mogą też być związane z chorobami ogólnoustrojowymi. W przypadku cukrzycy jest to cukrzycowy obrzęk plamki (DME), a nadciśnienia tętniczego - zakrzep żyły środkowej (RVO). Natomiast zwyrodnienie siatkówki AMD to choroba plamki żółtej oka związana z wiekiem. Charakterystycznym objawem AMD jest postępujące rozmycie lub zniekształcenie obrazu w centrum pola widzenia.

Zatrzymać chorobę

AMD, nazywane często "epidemią ślepoty", jest najczęstszą przyczyną poważnej utraty ostrości wzroku w populacji osób starszych. Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50. roku życia.

Ważne badania!

Badania wzroku przeprowadzamy bardzo rzadko, na ogół raz na trzy lata. Dlatego Stowarzyszenie Retina AMD, Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Żółtej Związanego z Wiekiem i Polski Związek Niewidomych co roku prowadzą kampanię zachęcającą Polaków do przesiewowych badań wzroku.

Światowy Tydzień Siatkówki Oka

Ostatni tydzień września to tradycyjnie obchody Światowego Tygodnia Siatkówki Oka - międzynarodowej kampanii edukacyjnej realizowanej od kilkunastu lat na całym świecie. Jej celem są: edukacja społeczeństwa w zakresie chorób siatkówki oka i zachęcanie do profilaktycznych badań okulistycznych.

W trakcie trwania kampanii 27 września odbędzie się Wielkie Badanie Dna Oka na placu Konstytucji w Warszawie. Można będzie liczyć na bezpłatne badania wzroku i ocenę zagrożenia chorobami okulistycznymi. Z kolei 26 września o godz. 11 pod hasłem "Rozproszyć mrok" w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych odbędzie się seminarium dla osób zagrożonych utratą widzenia z udziałem wybitnych genetyków i okulistów.

None

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki