Siatkówka oka jest przezroczystą cienką błoną, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Centralną częścią siatkówki jest plamka żółta, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie, rozpoznawanie barw i kontrastów.
Przyczyny chorób siatkówki
Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Mogą być one spowodowane wadą wrodzoną wzroku rozwijającą się w różnych momentach życia lub nabytą. Mogą też być związane z chorobami ogólnoustrojowymi. W przypadku cukrzycy jest to cukrzycowy obrzęk plamki (DME), a nadciśnienia tętniczego - zakrzep żyły środkowej (RVO). Natomiast zwyrodnienie siatkówki AMD to choroba plamki żółtej oka związana z wiekiem. Charakterystycznym objawem AMD jest postępujące rozmycie lub zniekształcenie obrazu w centrum pola widzenia.
Zatrzymać chorobę
AMD, nazywane często "epidemią ślepoty", jest najczęstszą przyczyną poważnej utraty ostrości wzroku w populacji osób starszych. Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50. roku życia.
Ważne badania!
Badania wzroku przeprowadzamy bardzo rzadko, na ogół raz na trzy lata. Dlatego Stowarzyszenie Retina AMD, Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Żółtej Związanego z Wiekiem i Polski Związek Niewidomych co roku prowadzą kampanię zachęcającą Polaków do przesiewowych badań wzroku.
Światowy Tydzień Siatkówki Oka
Ostatni tydzień września to tradycyjnie obchody Światowego Tygodnia Siatkówki Oka - międzynarodowej kampanii edukacyjnej realizowanej od kilkunastu lat na całym świecie. Jej celem są: edukacja społeczeństwa w zakresie chorób siatkówki oka i zachęcanie do profilaktycznych badań okulistycznych.
W trakcie trwania kampanii 27 września odbędzie się Wielkie Badanie Dna Oka na placu Konstytucji w Warszawie. Można będzie liczyć na bezpłatne badania wzroku i ocenę zagrożenia chorobami okulistycznymi. Z kolei 26 września o godz. 11 pod hasłem "Rozproszyć mrok" w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych odbędzie się seminarium dla osób zagrożonych utratą widzenia z udziałem wybitnych genetyków i okulistów.
None