Sypię to na trawnik i mam spokój z mchem. Działa niczym likwidator mchu
Mech na trawniku nie jest pożądany. Szybko się rozrasta oraz blokuje rozwój trawy. Mech sprawia, że trawa przestają rosnąć i ostatecznie trawnik obumiera. Aby pozbyć się mchu z trawnika możesz sięgnąć po domowe sposoby z wykorzystaniem octu. Bywa jednak, że naturalne metody są zbyt słabe i trzeba sięgnąć po kupne środki chemiczne. W pozbywaniu się mchu z trawnika najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające żelazo. Regularnie nawożenie trawnika żelazem powoduje obumarcie mchu i jego całkowity rozpad.
Pozbywanie się mchu przy pomocy żelaza. Oprysk trawnika
Preparaty z żelazem możesz stosować w formie oprysków. Wymieszaj środek chemiczny zawierający żelazo z wodą w odpowiednich proporcjach i obficie pryskaj trawnik. Przed zabiegiem wykonaj koszenie trawnika. Dzięki temu żelazo będzie łatwo wchłaniało się w rosnący przy samem glebie mech. Opryski trawnika wykonuj raz w tygodniu. Po tym czasie żelazo zacznie działać, a mech obumierać. Czarny mech wygrab z trawy.
Pozbywanie się mchu przy pomocy żelaza. Sypanie żelaza na trawnik
Żelazo na mech możesz wykorzystać także w formie sproszkowanej. Na trawniku rozsyp żelazo, a następnie polej obsypane miejsca wodą. Staraj się, aby preparaty z żelazem nie miały kontaktu z kamiennymi lub betonowymi elementami w ogrodzie. Żelazo może sprawić, że pojawią się na nich rdzawe plamy, które trudno jest usunąć.
Jakie działania pomogą w walce z mchem w ogrodzie?
- Podnoszenie pH gleby: Mech dobrze rośnie na kwaśnych glebach. Można podnieść pH gleby, stosując wapno ogrodnicze lub dolomit. Regularne testowanie pH gleby pomoże utrzymać je na odpowiednim poziomie.
- Usuwanie mchu mechanicznie: Ręczne usuwanie mchu za pomocą grabi lub specjalnych narzędzi do aeracji trawnika może być skuteczne. Po usunięciu mchu warto dosiać trawę, aby zapełnić puste miejsca i zapobiec powrotowi mchu.
- Stosowanie środków chemicznych: Na rynku dostępne są specjalne preparaty do zwalczania mchu, które można stosować zgodnie z instrukcją producenta. Zazwyczaj zawierają one siarczan żelaza, który skutecznie niszczy mech.
- Regularna pielęgnacja trawnika: Regularne koszenie trawnika, odpowiednie nawadnianie oraz nawożenie pomagają utrzymać zdrową i gęstą trawę, która skutecznie konkuruje z mchem.
- Zwiększenie nasłonecznienia: W miarę możliwości, przycięcie gałęzi drzew i krzewów w celu zwiększenia ilości światła docierającego do trawnika może również pomóc w ograniczeniu wzrostu mchu.
Dbanie o zdrowy i dobrze utrzymany trawnik jest kluczem do zapobiegania pojawianiu się mchu. Regularna pielęgnacja oraz poprawa warunków glebowych sprawią, że trawa będzie miała przewagę nad mchem.
Trawy ozdobne do ogrodu i na taras. Rośliny polecane przez ogrodników