Recepta na bezsenność

2011-04-11 4:00

Masz problemy z zaśnięciem? Koniecznie sięgnij po melatoninę. Ten hormon poprawia działanie naszego zegara biologicznego i jest odpowiedzialny za prawidłowy sen.

Melatonina to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, wytwarzana przez szyszynkę (gruczoł umiejscowiony w środku mózgu). Ma tak dużo zalet, że jeden z czołowych badaczy hormonów, dr William Regelson, nazwał ją superhormonem. Reguluje bowiem wiele procesów życiowych - wzmacnia układ odpornościowy, pomaga zwalczać infekcje, normalizuje poziom cholesterolu we krwi, obniża wysokie ciśnienie i łagodzi stres. Ale przede wszystkim skutecznie poprawia działanie naszego zegara biologicznego. Reguluje naturalne rytmy biologiczne, odpowiedzialne za prawidłowy sen.

Z biegiem lat coraz mniej

Wydzielanie melatoniny zależy od rytmu dobowego, który ściśle wiąże się ze zmianami oświetlenia w ciągu dnia i nocy. Jej produkcja wzrasta w ciemności, natomiast maleje w świetle dziennym lub pod wpływem sztucznego światła. Poziom tego superhormonu w naszym organizmie niestety spada z wiekiem. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki, co zmniejsza ilość zsyntetyzowanej melatoniny. Dlatego osoby w starszym wieku mają problemy ze snem. Często jest i tak, że osoby w wieku 25 lat mają bardzo niski poziom tego hormonu i wcześnie zaczynają mieć kłopoty ze snem.

dla nocnych marków

Głównymi wskazaniami do uzupełniania poziomu melatoniny są więc zaburzenia snu. Korzyści z jej stosowania już odczuwają osoby po 40. tym roku życia. W odróżnieniu od wszystkich innych leków nasennych melatonina działa w sposób naturalny, gdyż uzupełnia niedobory naturalnej substancji, występującej w organizmie. Sen, jaki potem przychodzi, jest jak najbardziej zdrowy, podczas gdy większość klasycznych leków nasennych zaburza poszczególne fazy snu.

Unikalnym działaniem melatoniny, odróżniającym ją od pozostałych leków nasennych, jest jej zdolność do poprawiania jakości snu.

Ponadto melatonina dobrze się sprawdza w sytuacjach, gdy przekraczamy strefy czasowe. Umożliwia bowiem dostosowanie się organizmu do takich zmian.

Skuteczna i bezpieczna

Przeciwwskazań do przyjmowania melatoniny jest niewiele. - Są to bardzo konkretne przypadki - mówi dr Leszek Marek Krześniak. - Ciąża, niektóre nowotwory, niektóre choroby autoimmunologiczne.

Co ważne, melatonina nie uzależnia, dlatego jest to bezpieczny sposób na kłopoty ze snem. A najskuteczniej działa w połączeniu z witaminą B6.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki