Recepta na zdrowy sen

2012-03-16 3:00

Już ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Problem dotyczy nie tylko osób starszych, ale również młodych, aktywnych zawodowo. Powód? Szybki rytm życia, intensywność pracy zawodowej, stres oraz brak aktywności fizycznej

Problemy ze snem nasilają się, gdy zaczyna nam brakować melatoniny. To naturalna substancja występująca w organizmie człowieka, która reguluje rytmy dobowe i wpływa na jakość snu. Powstaje w szyszynce (gruczoł umiejscowiony w środku mózgu). Produkcja melatoniny zmniejsza się pod wpływem sztucznego światła i spada wraz z wiekiem. Jej niedobór oznacza gorszą jakość snu, częste budzenie się w nocy i brak sił po źle przespanej nocy.

Dla nocnych marków

Często podczas bezsennych nocy sięgamy po leki uspokajające i nasenne, ale nawet te pochodzenia roślinnego mają działania uboczne. Mogą np. wpływać hamująco na ośrodki mózgu odpowiedzialne za aktywność i sen. Działanie leków uspokajających jest ukierunkowane nie na przyczynę zaburzeń, a jedynie na wyciszenie objawów. Stosowanie tego typu preparatów z czasem może powodować ospałość i pogorszenie sprawności mózgu także w dzień. Zaś sen po nich jest pozbawiony marzeń sennych.

Natomiast sen wywołany uzupełniającym działaniem melatoniny naśladuje sen fizjologiczny. Przywrócony zostaje prawidłowy rytm czuwania i zasypianiania. Możemy wówczas spać dłużej i co najważniejsze - rano budzimy się wypoczęci.

Skuteczna i bezpieczna

Melatonina nie wywołuje uzależ- nienia. Nie powoduje też spowolnienia reakcji i zaburzeń koncentracji. Nawet po zastosowaniu bardzo wysokich dawek, wielokrotnie przekraczających dawki zalecane, nie opisano działań niepożądanych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki