Rekordowe upały w Polsce. Jak się nawadniać?

i

Autor: Shutterstock Rekordowe upały w Polsce. Jak się nawadniać?

Rekordowe upały w Polsce. Jak się nawadniać?

2022-07-01 12:24

Początek lipca 2022 przyniósł rekordowe upały w Polsce. Gorące i duszne powietrze sprawia, że nasz organizm szybciej się męczy i potrzebuje silnego nawadniania. Warto w trakcie tych rekordowych upałów pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zobacz jak rozpoznać odwodnienie. Ile i co pić latem? Jak dbać o nawadnianie dziecka?

Odwodnienie – pierwsze objawy

Odwodnienie u siebie poznasz po tym, że pojawi się uczucie bardzo silnego pragnienia. Odczujesz wtedy suchość w ustach, a później osłabienie i zmęczenie. U osoby odwodnionej częstotliwość i ilość oddawanego moczu zmniejsza się, a skóra staje się przesuszona. Wraz z odwadnianiem się organizmu pojawić się mogą także bóle i zawroty głowy.

Z kolei u dzieci odwodnienie organizmu możemy poznać po zmęczeniu i senności. Odwodnione dzieci płaczą, lecz bez widocznych łez. U niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko. W przypadku dzieci skutki odwodnienia są poważniejsze, ale też pojawiają się szybciej w porównaniu do osoby dorosłej.

Jeśli opisane tutaj objawy zaczynają pojawiać się u Ciebie lub u Twoich dzieci – szybko reaguj! Nawadnianie organizmu podczas upału jest kluczowe, aby zachować zdrowie i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Ile pić latem?

Rekordowe upały sprawiają, że nasze pragnienie się zwiększa. Warto pamiętać, że picie wszelkich płynów ma nawadniać nasz organizm, a nie jedynie zaspokajać chwilowe pragnienie. Dorosła osoba powinna spożywać około 2 litrów płynów dziennie. W przypadku podejmowania się aktywności fizycznej – do czego może się zaliczać również zwykły spacer podczas rekordowych upałów – ilość ta wzrasta nawet do 4 litrów dziennie.

Dzieciom w różnym wieku zaleca się spożywanie następującej ilości wody na dobę:

  • przed ukończeniem 6 miesięcy życia – 100-190 ml
  • od 6. miesiąca życia do roku – 800-1000 ml
  • od 1 do 3 lat – około 1,25 l
  • od 4. do 6. roku życia – około 1,6 l
  • 7-9 lat – około 1,75 l
  • między 10. a 12. rokiem życia – około 2,1 l
  • 13-15 lat – 2,35l
  • 16-18 lat – 2,5 l

Co pić, aby się nawodnić?

Najbardziej uniwersalnym i zalecanym przez specjalistów napojem jest niegazowana i mineralna woda. To ona pomaga uzupełniać niedobory elektrolitów w ciągu gorącego dnia. Jeżeli jednak nie lubisz smaku wody lub szybko Ci się on nudzi, możesz spróbować innych napojów. Sprawdzą się one również świetnie jako „przemycane” w diecie dla naszych pociech.

Zamiast wody wypijać możesz również:

  • Soki owocowe i/lub warzywne
  • Wodę z dodatkiem elektrolitów
  • Herbatki owocowe i/lub ziołowe
  • Izotoniki

Dodatkowe zalecenia w trakcie upałów

Aby w odpowiedni sposób nawodnić organizm, należy spożywać napoje powoli, małymi łykami. Warto robić sobie przerwy i wypijać około 1 szklankę w przeciągu godziny. Dodatkowo w czasie rekordowych upałów postaraj się unikać napojów słodzonych, alkoholu czy kawy. Spożycie tych napojów będzie dodatkowo odwadniać Twój organizm.

Skutki odwodnienia organizmu

Pamiętaj, że do skutków odwodnienia organizmu zalicza się nieprawidłową pracę serca czy układu nerwowego. Ponadto ubytek wody w organizmie skutkuje zaburzeniem funkcjonowania układu trawiennego, bólami stawów bądź skurczami. W skrajnych przypadkach odwodnienie skończyć się może zaburzeniami świadomości, śpiączką lub też zagrożeniem życia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu!

Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?
Sedno Sprawy - Jarosław Gowin

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają