Na zatrucie narażone są przede wszystkim młode koty, które wszystkim się interesują i wszystko obgryzają. Dlatego w ich przypadku wskazana jest wyjątkowa ostrożność.
Objawy zatrucia
Koty są bardzo wrażliwe na toksyny znajdujące się w roślinach, co nie oznacza, że ich skosztowanie musi skończyć się poważnymi schorzeniami. Każdy zwierzak ma inną wrażliwość i inaczej reaguje na daną toksynę. Niebezpieczeństwo polega na tym, że objawy zatrucia nie zawsze widoczne są od razu. Zjedzenie listków czy cebulki u jednego kota natychmiast wywoła wymioty i biegunkę, u innego stan zdrowia pogorszy się dopiero po kilku dniach. Wtedy jednak może być za późno na leczenie, bo badania pokażą, że kot ma uszkodzone nerki i wątrobę. Pewne rośliny mogą też spowodować poparzenie przełyku i żołądka, a nawet śmierć.
Tych roślin się pozbądź
Jeżeli twój kot należy do "podgryzaczy" i kusi go wszystko, co zielone, zrezygnuj z trzymania w domu szkodliwych dla niego roślin. Ich lista jest bardzo długa.
Do szkodliwych dla twojego pupila roślin doniczkowych należą: alokazja, anturium, azalia, diffenbachia, dracena, bluszcz pospolity, filodendron, kroton, cyklamen, kaladium, kalanchoe, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska.
Szkodliwe rośliny ogrodowe to: bieluń, pokrzyk wilcza jagoda, hortensja ogrodowa, konwalia majowa, lilie, naparstnica, różanecznik, tojad, tytoń ozdobny, zimowit jesienny.