Czy jest szara pleśń i dlaczego jest niebezpieczna?
Szata pleśń to stara i znana choroba roślin. Mimo tego, nie za bardzo wiadomo, skąd się bierze. Jedną z teorii jest obecność patogenów, które przy normalnych warunkach są pożyteczne, jednak gdy dochodzi do rozwoju zarodników i grzybów atakuje on większe części roślin. Szara pleśń często atakuje opadłe liście i owoce. Grzyb przenosi się w glebę i jest roznoszony dalej. Rozwojowi szarej pleśni sprzyjają wysokie temperatury, wilgotność powietrza powyżej 80 proc. oraz niedostateczna ilość światła i tlenu.
Szara pleśń najczęściej zaczyna się od żółtych plam na liściach, które zwężają się w kierunku środka blaszki. W następnej kolejności pojawiają się brązowe plamy na łodygach, a cała roślina pokrywa się szarym nalotem. Pył ten łatwo roznosi się na inne rośliny i w ten sposób patogen jest przenoszony. Szara pleśń może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów i obumarcia wielu roślin. Najczęściej atakuje na maliny, porzeczki, sałatę, a także róże oraz cyklameny. Zdarza się także, że szara pleśń pokrywa zioła takie jak majeranek oraz estragon.
Rozgniatam i mieszam z wodą. Robię oprysk na maliny i truskawki, który chroni przed szarą pleśnią
Aby zabezpieczyć rośliny przed szara pleśnią świetnie sprawdzą się domowe opryski. Jednym ze skuteczniejszych jest wywar z czosnku. Rozgnieć 100 g obranego czosnku i zalej go 5 l wody. Całość odstaw na na ok. 4 dni. Codziennie mieszaj roztwór. Tak przygotowaną mieszankę opryskaj obficie maliny oraz inne rośliny. Jeżeli choroba już zaatakowała sięgnij po chemiczne środki. Za najskuteczniejsze uznaje się te, które w swoim składzie mają potageny grzybów Pythium oligandrum. Szybko rozprawiają się one z szarą pleśnią.
Trawy ozdobne do ogrodu i na taras. Rośliny polecane przez ogrodników