Są dwa terminy rozmnażania hortensji wiosna i późna jesień. Wiosną możemy wykorzystać zdrewniałe łodygi, które i tak obcinamy przed ruszeniem nowego sezonu wegetacyjnego. Do takiego rozmnażania nadają się hortensje krzewiaste i bukietowe.
Jak rozmnożyć hortensje ze zdrewniałych patyków?
Wybierz zdrowe, proste i grube pędy hortensji. Powinny mieć długość około 15–20 cm. Odetnij je ostrym sekatorem pod kątem, dbając, aby cięcie było czyste i nieuszkodzone. Usuń uschnięte kwiatostany i liście. Jeśli pęd jest zbyt długi, skróć go tak, aby górny koniec znajdował się tuż nad węzłem liściowym. Zanurz dolny koniec każdej sadzonki w ukorzeniaczu, co zwiększy szanse na rozwój korzeni. Przygotuj pojemniki z mieszanką torfu i piasku w proporcji 1:1. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Wsadź sadzonki na głębokość 3–5 cm, delikatnie ugniatając podłoże wokół nich. Przykryj pojemniki przezroczystą folią lub umieść je w mini szklarni, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Postaw je w jasnym miejscu, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża i delikatnie podlewaj, gdy jest suche. Po kilku miesiącach, gdy sadzonki wytworzą korzenie, możesz je przesadzić do większych doniczek lub bezpośrednio do ogrodu, jednak nie wcześniej niż z końcem sierpnia.
Jak rozmnożyć hortensje z sadzonek wierzchołkowych?
Hortensje dobrze rosną z sadzonek wierzchołkowych. To też najprostszy sposób na, to jak rozmnożyć kwiaty, które zdobią ogrody i tarasy. Sadzonki najlepiej przygotować w czerwcu lub lipcu. Wykorzystujemy do tego tegoroczne wierzchołki pędów z 4 listkami (bez kwiatów). Wycinamy gałązkę o długości około 15 centymetrów. Usuwamy dwa dolne liście, ścinamy także wierzchołek. Następnie końce sadzonek zanurzamy w ukorzeniaczu. Następnie wsadzamy po kilka gałązek do płytkiej donicy wypełnionej ziemią do rozmnażania roślin, obficie podlewamy. Donice przykrywamy perforowaną folią. W ten sposób zabezpieczymy rośliny przed wysychaniem. Gotowe sadzonki układamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Powinny ukorzenić się w ciągu 2-3 tygodni. W tym czasie trzeba im zapewnić stale wilgotne podłoże i powietrze – jeśli zwiędną lub wyschną, będą do wyrzucenia. Ukorzenione sadzonki przesadzamy do doniczek, w których pozostaną do wiosny. Po przymrozkach można je wsadzić do ogrodu.
Szczepienie hortensji na pniu
Hortensja zaszczepiona na pniu może być najpiękniejszą ozdobą ogrodu. Jednak taki zabieg nie należy do najłatwiejszych. Szczepienie hortensji polega na połączeniu pędu krzewu – zrazka z podkładką, którą jest inny mocny pęd na rosnącym drzewie. Cięcie musi być ostre i precyzyjne. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest jak najdokładniejsze dopasowanie ścięć zraza i podkładki oraz duża powierzchnia przylegania drewna, miazgi i kory do siebie. Im większa powierzchnia styku, tym większa szansa powodzenia. Po połączeniu zraza z podkładką miejsce szczepienia trzeba mocno obwiązać tasiemką i zabezpieczyć przed utratą wody. Można to zrobić, smarując woskiem. Trzeba tylko pamiętać, by wosk nie dostał się pomiędzy szczepione tkanki. Taki zabieg przeprowadza się wiosną. Świeżo zaszczepione drzewa nie powinny być narażone na długotrwałe mrozy.
ZOBACZ TEŻ: Wiosenne porządki na działce 2025. Czy można palić gałęzie w swoim ogrodzie? Oto co mówią przepisy

- Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE
- Garaż – w bryle czy oddzielny? MUROWANE STARCIE
- Piwnica – potrzebna czy zbędna? MUROWANE STARCIE
- Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
- Technologie grzewcze – pellet czy gaz? MUROWANE STARCIE
- Ścieki - szambo czy oczyszczalnik. MUROWANE STARCIE
- Technologia budowy - beton komórkowy czy ceramika. MUROWANE STARCIE
- Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
- Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
- Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
- Dom - parterowy czy piętrowy. MUROWANE STARCIE
- Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
- Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
- Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
- Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE
- Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
- Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE
- Tynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE
- Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE
- Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE