Wiele osób decyduje się na podjęcie atrakcyjnych studiów i specjalizacji, nie biorąc pod uwagę, że po zdobyciu dyplomu może ich czekać rozczarowanie.
Współczesna gospodarka w coraz większym stopniu oparta jest na wiedzy i informacji. Umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych nie dotyczy już tylko wąskiej grupy specjalistów, ale jest praktycznie niezbędna w każdym sektorze gospodarki. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w Polsce, gdzie społeczeństwo informacyjne dopiero się tworzy, a pracowników z wykształceniem uwzględniającym elementy techniczne po prostu brakuje.
Taka rzeczywistość stawia coraz większe wymagania przed młodzieżą i narzuca konieczność zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Warunkiem zdobycia dobrej pozycji na rynku pracy nie jest już tylko zdobycie dyplomu, ale również pozyskanie wiedzy i umiejętności jej praktycznego stosowania. Oznacza to nowe wyzwania przed szkolnictwem wyższym. Zadaniem uczelni staje się stworzenie warunków pozwalających na tak ukierunkowany rozwój studenta.
Co może decydować o jakości studiów?
- Indywidualne podejście do każdego studenta.
- Minimalizowanie liczby studentów przypadających na jednego wykładowcę, ograniczanie liczebności grup.
- Tworzenie możliwości realizacji części studiów za granicą, np. przez aktywne uczestnictwo w programie Erasmus.
- Organizowanie akademickich biur karier służących doradztwem zawodowym, zbierających oferty pracy i praktyk dla studentów.
- Współpraca z absolwentami.
- Przygotowywanie prac dyplomowych w uzgodnieniu z pracodawcami, obowiązkowe włączanie do prac inżynierskich elementów aplikacyjnych.
W procesie kształcenia ważnym elementem jest elastyczność i umiejętność szybkiego dostosowania się do wymagań rynku. Analizowanie wskazanych elementów z pewnością ułatwi ocenę, jaką szansę na zdobycie dobrej pracy daje nam ukończenie danej uczelni.
Studiowanie informatyki na studiach inżynierskich to z pewnością bezpieczna inwestycja w przyszłość. Ukończenie tego kierunku to w zasadzie gwarancja pewnego i atrakcyjnego zatrudnienia. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój technologiczny zapotrzebowanie na informatyków rośnie szybko. Znacznie szybciej niż liczba informatyków. I ta tendencja będzie się utrzymywała. W zasadzie wszyscy absolwenci informatyki znajdują zatrudnienie w zawodzie.
Trzeba jednak pamiętać, że tylko ukończenie studiów inżynierskich daje nam tę gwarancję.
Dla lubiących myśleć
Prof. dr hab. inż. Jerzy Kisilowski, rektor Wyższej Szkoły Techniczno Ekonomicznej w Warszawie:
- Dobra uczelnia prowadząca inżynierskie studia informatyczne jest w stanie przygotować do zawodu w zasadzie każdego. Oczywiście znacznie łatwiej będą miały osoby, które regularnie korzystają z komputera i lubią nowoczesne technologie. Decydując się na studiowanie informatyki, trzeba pamiętać, że to nauka ściśle związana z myśleniem.