Pleśń na ziemi w doniczce

i

Autor: Shutterstock

Rośliny doniczkowe

Rozsyp dwie łyżeczki na ziemi w doniczce, pleśń i grzyby znikną. Oto jak pozbyć się pleśni z doniczki

2024-12-18 13:08

Pleśń, która pojawia się na ziemi w doniczce z kwiatami, bardzo szkodzi roślinom. Dlatego trzeba szybko się jej pozbyć, ale także zdiagnozować skąd się tam wzięła, by uniknąć błędów w przyszłości.

Jeśli na ziemi w doniczce z twoim ulubionym kwiatem pojawił się miękki, biały przypominający watę nalot to wiedz, że masz do czynienia z pleśnią. Tego rodzaju grzyby bardzo często atakują dracenę, monsterę i inne domowe kwiaty. Jeśli zastanawiasz się jak uratować rośliny w naturalny sposób, z pomocą przychodzi cynamon.

Rozsyp dwie łyżeczki na ziemi w doniczce, pleśń i grzyby znikną. Oto jak pozbyć się pleśni z doniczki

Najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni w doniczce jest posypanie ziemi popularną przyprawą, którą kojarzymy z szarlotką. Jednak cynamon nie tylko wzbogaca smak potraw, ale ma także właściwości grzybobójcze. Wystarczy wysypać dwie łyżeczki mielonego cynamonu na ziemię zaatakowaną pleśnią. Dla lepszego efektu warto wymieszać przyprawę z wierzchnią warstwą gleby. W ten sposób pozbędziesz się pleśni nie tylko w doniczkach. Trik z cynamonem z powodzeniem można wykorzystać także w przypadku roślin ogrodowych. Pamiętaj też, że przed posypaniem ziemi cynamonem trzeba zebrać warstwę białej pleśni. Cynamon ma znacznie więcej zastosowań w ogrodnictwie i uprawie roślin domowych. Aromatyczna przyprawa przyda się także do odstraszania mówek oraz mszycy. Pomoże także podczas przesadzania kwiatów. Jeśli chcemy, by rośliny szybciej się ukorzeniły i zakwitły, wystarczy wsypać odrobinę przyprawy do otworu w ziemi, do którego następnie przesadzimy kwiaty.

Skąd bierze się pleśń w doniczce?

Pleśń w doniczce pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy przechowujemy kwiaty w wilgotnym pomieszczeniu lub/i nadmiernie podlewamy żyzną ziemię. Najczęściej dochodzi do tego w zimnych miesiącach, kiedy szczelnie zamykamy okna w mieszkaniach. Ten specyficzny biały nalot na ziemi często bywa także mylony z wapiennym osadem, który powstaje na obrzeżach doniczki w wyniku podlewania roślin twardą wodą. O ile osad nie jest niebezpieczny, to pleśń w doniczce może przyczynić się do obumierania kwiatów.

ZOBACZ TEŻ: Zalałam te irytujące czarne muszki naturalnym preparatem. Ziemiórki z kwiatków doniczkowych nareszcie się wyniosły. Poznaj sposoby na ziemiórki

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki