Nowalijki, są to młode warzywa i owoce, pojawiające się w sezonie wiosennym. Zaliczamy do tej grupy m.in. rzodkiew, sałatę czy szczypior. W języku powszechnym istnieją określenia, które sugerować mają zastosowanie tego typu warzyw i owoców. Otóż niektórzy zwracają uwagę na ich wyjątkowo korzystne działanie na ludzki organizm. Z kolei przeciwnicy spożywania nowalijek przestrzegają przed ich spożywaniem.
Prawdą jest, że nowalijki mogą szkodzić dzieciom!
Mówi się o tym, iż warto zachować ostrożność przy podawaniu młodych owoców i warzyw dzieciom. Nowalijki bowiem potrzebują znacznie więcej sztucznych nawozów, kiedy dorastają w niekorzystnych warunkach. Sztuczne nawozy zawierają azotany, których działanie negatywnie może wpływać na dzieci, zwłaszcza te poniżej 3 roku życia. Takie dzieci nie powinny wcale spożywać nowalijek, natomiast starsze dzieci w teorii mogą je jeść, jednak z umiarem. Z kolei kobietom w ciąży zaleca się całkowite zrezygnowanie ze spożywania nowalijek.
Nieprawdą jest to, że młode rośliny mają więcej witamin
Na niektórych forach internetowych znaleźć można opinie internautów, mówiące o tym, iż nowalijki mają więcej witamin niż dojrzałe warzywa i owoce. Według nich, młode rośliny miałyby być skondensowanym źródłem składników odżywczych. W rzeczywistości taki „komplet” witamin oraz składników mineralnych zawierają wszystkie rośliny – zarówno te młode, jak i już dojrzałe. Zatem mówienie o nowalijkach jako o tych zdrowszych, jest mitem.