Ryby w stawie

2009-06-05 8:52

Nawet w niewielkim stawie można mieć ozdobne ryby. Zanim zostaną wpuszczone do wody, trzeba jednak obliczyć, dla ilu i dla jakich ryb wystarczy miejsca.

Można przy tym skorzystać z następującego wzoru: suma długości dorosłych osobników nie powinna przekraczać 25 cm na 1 m2 powierzchni lustra i na 150 l wody.

Jeżeli staw niedawno został obsadzony roślinami, warto poczekać z osiedlaniem ryb aż rośliny się ukorzenią, a woda stanie się przejrzysta: to sygnał, że staw osiągnął równowagę biologiczną. Najlepiej w pierwszym roku wpuścić do zbiornika tylko kilka ryb późną wiosną i kilka latem, a w kolejnych sezonach uzupełniać kolekcję.

Ryby dobrze czują się w czystej i natlenionej wodzie. Aby utrzymać w stawie taką wodę, należy zapobiegać rozwojowi glonów – uciążliwych zwłaszcza latem. Wydzielają one siarkowodór i azotyny, które powodują mętnienie wody. Glony można wyławiać siatką na kiju, można też wpuścić do stawu rozwielitki, rureczniki i małże, które się nimi żywią.

Nie należy natomiast nadmiernie karmić ryb (powinny dostawać raz dziennie tyle pokarmu, ile mogą zjeść w ciągu 10 minut) ani dopuszczać, aby ziemia z brzegów stawu dostawała się, na przykład z deszczem, do zbiornika. Substancje mineralne zawarte w glebie i rozkładający się rybi pokarm są bowiem pożywką glonów.

W stawie nie może zabraknąć roślin wodnych (powinny zajmować do 1/3 powierzchni zbiornika) i roślin strefy przybrzeżnej. Ocieniając zbiornik, utrudniają one rozwój glonów, poza tym dają schronienie rybom oraz oczyszczają wodę z soli mineralnych, a zaopatrują ją w tlen.

Ruch wody sprzyja jej napowietrzaniu, w stawie z rybami warto więc zainstalować pompę filtrującą, wodotrysk lub zbudować kaskadę.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają