W ciągu ostatnich 50 lat na choroby związane z paleniem tytoniu na świecie zmarło nawet 32 mln ludzi. Czy to dużo? Bardzo – porównywalną liczbę mieszkańców ma Kanada, a Polska niewiele więcej. Pomimo coraz większej świadomości szkodliwości tego nałogu, aż 27 proc. dorosłych Polaków codziennie pali papierosy. Sięgają po nie coraz młodsze osoby, nawet dzieci.
Łatwo zacząć, trudno rzucić
Niestety, papierosy jak wszystkie używki, są silnie uzależniające. Nawet najbardziej świadomi zagrożeń palacze często nie są w stanie rozstać się z nałogiem. Dzieci i młodzież można uświadamiać, przestrzegać lub grozić. Dorosły palacz musi przejść test silnej woli i samodzielnie podjąć decyzję o rozstaniu z dymkiem. Skorzysta na tym on i jego otoczenie – nie tylko nie będzie zatruwać, ale też przestanie wydawać setki złotych miesięcznie. Polscy palacze na tytoń wydają tak dużo, że co roku do państwowej kasy (z tytułu podatku akcyzowego i VAT) trafia nawet 20 mld zł! Niestety, leczenie chorób wywołanych paleniem (również biernym) kosztuje o wiele więcej.
Nauka w służbie zdrowia
A co jeśli silnej woli zabraknie? Wówczas warto pomóc sobie i swojemu organizmowi. Papierosowi weterani często mają za sobą nie tylko wiele nieudanych prób rozstania z nałogiem, ale też wiele wypróbowanych metod. Lekarstwa, gumy do żucia czy hipnoza działają tylko wtedy, gdy towarzyszy im silna wola osoby rzucającej palenie. Osobom o słabszej woli bardziej pomoże inny, naukowo sprawdzony sposób, jak ten od Facilitas Healthcare Poland.
Medycyna wschodu od wieków wykorzystuje akupunkturę do leczenia różnych rodzajów schorzeń. Wiadomo, że ta metoda ma bardzo wysoką skuteczność. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w dzisiejszych czasach zamiast igieł używa się lasera. Terapia pomagająca rzucić palenie polega na stymulowaniu wiązką lasera konkretnych punktów akupunktury na obu uszach – to właśnie one odpowiedzialne są za naszą zdolność rozstania się z nałogiem. Zabieg uwalnia endorfiny (hormony szczęścia), które sprawiają, że negatywne emocje (nerwowość, osłabienie, a nawet depresja) związane z rzuceniem palenia są zmniejszone do minimum. W dodatku nie trzeba umawiać się na kilka czy kilkanaście sesji, bo innowacyjna metoda laserowa pozwala rzucić palenie już po trwającym 90 minut zabiegu.
Cały świat tak rzuca palenie
Na Polskim rynku, w Warszawie, pojawiła się już pierwsza placówka niemieckiej firmy Facilitas Healthcare. Specjalizuje się ona w pomaganiu rzucania palenia poprzez terapię laserową akupunkturą. Skorzystało z niej już ponad 70 tys. ludzi na całym świecie – m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Anglii, Austrii, Brazylii, Malezji czy RPA. Już nie długo w Polsce powstanie kolejnych 20 placówek.