Drzewa i krzewy tworzą kanwę ogrodu. Dzielą jego przestrzeń, izolują, osłaniają od uciążliwego sąsiedztwa. Ze względu na ich wielkość i długowieczność trzeba dobrze przemyśleć, gdzie je posadzimy. Jest to szczególnie istotne w małych ogrodach. Spróbujmy wyobrazić sobie ich ostateczne kształty i to, jak wypełnią przestrzeń działki. Warto także pomyśleć o kupnie krzewów ozdobnych – mogą posłużyć jako kanwa kompozycji.
W maju możemy sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Niestety, na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Maj to też najlepsza pora sadzenia roślin iglastych oraz azalii i rododendronów.
Sadzimy i przycinamy
Krzewy umieszczamy w dole tak, by szyjka korzeniowa znalazła się na równi z powierzchnią ziemi, po czym zasypujemy je urodzajnym podłożem (do ziemi ogrodowej warto dodać kompostu w proporcji 1:1). Wokół roślin formujemy wgłębienie, w którym będzie się zatrzymywać woda. Obficie podlewamy.
Krzewy z odkrytymi korzeniami warto wcześniej wstawić do wody na kilka godzin, tak żeby cały system korzeniowy był w niej zanurzony. Następnie skracamy korzenie i usuwamy martwe. Na dno dołka sypiemy kopczyk kompostu i na nim rozkładamy korzenie tak, by się nie podwijały. Wypełniamy wolną przestrzeń wokół nich urodzajnym podłożem, formujemy zagłębienie i podlewamy.
Żeby krzewy ładnie się rozrastały, po posadzeniu trzeba od razu skrócić ich pędy. Jeśli na sadzenie zdecydujemy się jesienią, z przycinaniem będziemy musieli poczekać do kolejnej wiosny.
Drzewo tylko z donicy
Drzewa sprzedawane w donicach możemy sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem obficie podlewamy roślinę. Ułatwi nam to potem wyjęcie jej z donicy razem z ziemią.
Roślinę umieszczamy w dole (dwukrotnie większym niż jej bryła korzeniowa) wypełnionym ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z kompostem. Drzewo przywiązujemy do palika. Wokół pnia formujemy zagłębienie średnicy 40–60 cm, w którym po podlaniu i po deszczu będzie się gromadzić woda – dzięki temu nie odpłynie na boki, a przesiąknie do systemu korzeniowego. Aby zapobiec wyrastaniu chwastów, ziemię wokół rośliny warto wyściółkować odkwaszoną korą, wiórami lub skoszoną trawą.