Sadzimy kwiaty na działce

2012-05-07 4:00

Maj to idealna pora na sadzenie roślin. Podpowiadamy, jak to zrobić, by ogród od wiosny do jesieni tonął w kwiatach.

Jeżeli chcemy, by od początku sezonu rabata była ozdobą ogrodu, wykorzystajmy byliny, a między nimi posiejmy lub posadźmy rośliny jednoroczne i dwuletnie. Nadają się one znakomicie do wypełnienia pustych miejsc. Poza tym dzięki nim uzyskamy piękny efekt kolorystyczny.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając rośliny, zwracajmy uwagę na ich wysokość, kształt oraz barwę kwiatów i liści. Nie bez znaczenia jest też termin i długość kwitnienia. Starajmy się wybierać gatunki kwitnące w różnych okresach. Ważnym kryterium przy doborze roślin jest zapotrzebowanie na światło. Większość jednorocznych gatunków dobrze się rozwija tylko w pełnym nasłonecznieniu. Inaczej jest w przypadku bylin - jedne lubią wystawę południową, inne północną. W miejscu, w którym przez cały dzień świeci słońce, możemy posadzić takie rośliny jak: smagliczka, aster, chaber, goździk, floks. Tam, gdzie jest ciemno - miłek, zawilec, orlik, serduszkę, ciemiernik czy przylaszczkę.

Jak sadzić rośliny

W miejscu, gdzie chcemy wysadzić byliny, postawmy rośliny w doniczkach. Sprawdzimy w ten sposób, czy rośliny dobrze się komponują pod względem kształtu czy koloru - w razie potrzeby możemy jeszcze dokonać pewnych zmian. Mniejsze byliny, takie jak zawciągi, pierwiosnki czy bergenie, sadzimy w grupach po 8-12 sztuk na 1 mkw. Byliny karłowate, które tworzą piękne kobierce, mogą być sadzone w jeszcze większym zagęszczeniu - ok. 20 sztuk na 1 mkw. Do tej grupy należą np. skalnica i głodek. Natomiast silniej rozrastające się (np. żagwin, rogownica) sadzimy po 3-5 sztuk na 1 mkw. O wiele większe byliny, takie jak liliowiec, mogą być sadzone pojedynczo, gdyż dzięki swym niemałym rozmiarom będą i tak dostatecznie wyeksponowane. Rośliny umieszczamy w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosły one w doniczkach. Na koniec glebę ugniatamy i obficie podlewamy.

Uwaga! Pamiętajmy o podstawowej zasadzie wysokościowego stopniowania roślin. Wyższe pędy nie powinny zasłaniać niższych, dlatego sadzimy je z tyłu rabaty.

Kalendarz ogrodnika

Do ok. 10 maja możemy jeszcze posiać: nagietki, lewkonie, słoneczniki, maciejkę, groszek pachnący i ostróżkę jednoroczną - zakwitną one nieco później niż te siane w kwietniu.

Od ok. 10 maja wysiewamy do gruntu ciepłolubne rośliny jednoroczne m.in.: nasturcję, fasolę wielkokwiatową, dynię ozdobną, portulakę. Wykiełkują one gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Po tzw. zimnych ogrodnikach (czyli po 15 maja) wysadzamy do gruntu: dalie, mieczyki, begonie bulwiaste oraz rozsadę roślin jednorocznych: lobelie, goździki brodate, werbeny, aksamitki, szałwie, niecierpki, cynie, malwy, tytoń.

Po 15 maja możemy też przesadzać i dzielić kępy bylin, które kwitną późnym latem i jesienią: astry, złocienie, rudbekie, nawłocie, rojniki, rozchodniki, macierzanki, liliowce i funkie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają