Sanatorium i uzdrowisko. Jak wyjechać, skąd wziąć skierowanie

2014-06-16 4:00

W uzdrowisku można podreperować swoje zdrowie i odetchnąć od codzienności. Pomogą nam zabiegi, ćwiczenia, spacery, a także wody mineralne, z których słyną uzdrowiska.

Sanatorium czy wyjazd do uzdrowiska to nie luksus, tylko prawo, z którego warto korzystać. Można pojechać tam prywatnie, można też starać się o refundację, choć kolejki są, niestety, bardzo długie.

Zdrowie do reperacji

Wypocząć oraz podreperować nadwątlone zdrowie i siły można właściwie wszędzie. Ale za sanatorium uznawane (i refundowane) przez NFZ można uznać tylko niektóre ośrodki. Trzeba na bieżąco sprawdzać ich listę, bo co roku dołączają do niej lub wypadają kolejne. Szukając miejsca, w którym chcemy zdrowo wypocząć, starajmy się wybierać takie, które specjalizuje się w leczeniu tego, co nas boli. Sanatoria dzielą się na te, które rehabilitują narządy ruchu, układ krążenia, układ oddechowy czy leczą choroby onkologiczne lub schorzenia psychosomatyczne.

Skieruj się sam

To, ile zapłacimy za pobyt w sanatorium, zależy od tego, kiedy skorzystamy z jego usług. Oczywiście w sezonie letnim jest najdrożej. Na darmowy turnus możemy liczyć, gdy do uzdrowiska skierował nas lekarz, zaś NFZ to skierowanie potwierdził. Jeśli para małżeńska dostała skierowanie na turnus rehabilitacyjny (każde osobno), to jeśli któreś z nich ma więcej niż 65 lat, mogą wyjechać razem. Zapłacić i pojechać na własną rękę może każdy, kto nie ma skierowania lub komu NFZ odmówił refundacji. Wystarczy jedynie wybrać interesujące nas uzdrowisko i zarezerwować sobie miejsce.

Dokąd po zdrowie

Wcale nie musimy jechać na drugi koniec Polski. W naszym województwie uzdrowiskowy charakter ma Ustroń i Goczałkowice-Zdrój. Znacznie większą ofertę mają województwa ościenne - małopolskie i dolnośląskie. Znajdziemy tu sanatoria na nizinach, w miejscowościach podgórskich i w samych górach. Takim górskim uzdrowiskiem jest m.in. Lądek-Zdrój w Sudetach. To doskonałe miejsce dla osób z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi. Występują tu radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe. Wody radowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium w Lądku jest Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" (dawniej Marienbad). Znajdziemy tu neobarokowe zdobienia, marmurowe misy z ujęciami wód leczniczych. Jest tu również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny służące do kąpieli perełkowych.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają