W Kęble koło Wąwolnicy toczyły się bitwy. Po nich Tatarzy zgromadzili przy drodze wojenne łupy, a pośród nich figurę Matki Bożej, którą ustawili na kamieniu i z której pokpiwali. Wkrótce jednak najeźdźcy przegrali jedną z dużych bitew, a wtedy "nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili".
W miejscu objawienia zbudowano kaplicę, w której umieszczono cudowną figurę. Do słynącej cudami kaplicy zaczęły ciągnąć pielgrzymki. W 1700 roku przeniesiono figurkę z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Dziś w sanktuarium podziwiać można następczynię figurki Matki Bożej Kębelskiej, która zasłyneła cudem. Od koronacji figury w 1978 r. do dzisiaj w księdze parafialnej odnotowano ponad 200 łask.
Informacje dla pielgrzymów:
W okresie wiosenno-jesiennym kaplica udostępniona jest pielgrzymom od 7.00 do 19.30. Muzeum w kaplicy można zwiedzać tylko na indywidualne prośby grup. Bazylika otwierana jest w godz. 8.00-19.30.
Zimą kaplica Matki Bożej udostępniona jest w godz. 7.00-18.30, bazylika i muzeum otwierane są na indywidualne prośby grup. Zgłaszanie grup pielgrzymkowych: tel. 081 882-50-04.
Jak dojechać do sanktuarium:
Wąwolnica to wieś położona w województwie lubelskim. Z Nałęczowa (ul. Poniatowskiego przy dworcu PKS) kursują busy do Kazimierza przez Wąwolnicę. Z Lublina do Wąwolnicy, położonej na północny zachód, jest ok. 30 km.
Gdzie przenocować:
Dom Pielgrzyma posiada pokoje z łazienkami.
Istnieje możliwość zamówienia posiłków.
Rezerwacja: tel. 081 882-50-04