Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, Częstochowa - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-02-18 14:51

To najbardziej znane polskie sanktuarium papież odwiedzał wielokrotnie. U stóp Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej złożył nawet zakrwawiony pas, który miał na sobie podczas zamachu 13 maja 1981 roku

Nazwę Jasna Góra nadali wzgórzu paulini przybyli tu w XIV wieku z Węgier. Założenie klasztoru na Jasnej Górze wiąże się z Ludwikiem Andegaweńskim, królem Polski i Węgier. To na jego życzenie w 1382 roku grupa paulinów przybyła do Częstochowy, obejmując w posiadanie drewniany kościółek na Jasnej Górze. Nowej fundacji paulinów dokonał Władysław Jagiełło, który polecił zbudować na Jasnej Górze klasztor. Na polecenie króla na Jasnej Górze w 1434 roku umieszczono odnowiony obraz słynący łaskami, co wzmogło ruch pątniczy do sanktuarium. Król Władysław IV w XVII wieku sprawił, że Jasna Góra zmieniła się w twierdzę. Najdramatyczniejsze chwile przeżył klasztor jesienią i zimą 1655 roku podczas potopu szwedzkiego.

Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę

1979: Przebywał na Jasnej Górze przez 3 dni, wygłosił 21 przemówień oraz dokonał Aktu Oddania Matce Bożej.

1983: W czasie stanu wojennego na Jasnej Górze nawiązywał do ewangelizacji wolności, dodawał otuchy i budził nadzieję.

1987: Podczas pielgrzymki w Roku Maryjnym. Ojciec Święty przybył na Jasną Górę, jak powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego, jako "człowiek zawierzenia".

1991: Podczas VI Światowego Dnia Młodzieży zawierzył młodzież Matce Bożej. Powiedział: "Naucz nas Twojej nadziei i Twojej miłości. Naucz nas wychodzić ku Twemu Synowi. Prowadź nas do niego".

1997: Była to krótka wizyta, podczas której powierzył Maryi Kościół i cały świat.

1999: Ojciec Święty odwiedził Jasną Górę wbrew oficjalnemu programowi. Podczas gdy w sanktuarium modlono się o Jego przybycie, powiedział w czasie pobytu w Gliwicach: "Jeszcze pojadę Matkę Boską Częstochowską przeprosić i ze spokojnym sumieniem odjadę".

Warto zobaczyć:

Czarną Madonnę, obraz wsławiony cudami. Najstarszy, XV-wieczny dokument dotyczący obrazu głosi: "Przeniesienie obrazu Błogosławionej Maryi Dziewicy, który własnymi rękami namalował św. Łukasz".

Obraz jest wykonaną na oryginalnym podłożu kopią wizerunku, który uległ niemal całkowitemu zniszczeniu w XV wieku. Z krótkimi przerwami obraz rezyduje w jasnogórskim klasztorze od ponad 600 lat.

Osobiste wotum ofiarowane przez Jana Pawła II, papież ofiarował zakrwawiony pas sutanny, który miał na sobie na placu Świętego Piotra w chwili zamachu, 13 maja 1981 roku. Jest to wotum za ocalenie życia. Zakrwawiony pas i Złota Róża - najwyższe odznaczenie papieskie - znajdują się w ołtarzu, obok Cudownego Obrazu.

Bazylikę wzniesioną na początku XV wieku i później rozbudowywaną. Organy i kilka ołtarzy kościoła, mogące być dzisiaj cennym dodatkiem do stylowej architektury, spłonęły w pożarze w 1690 roku. Na sklepieniu nawy głównej i w nawach bocznych znajdują się piękne XV-wieczne freski przedstawiające cnoty Maryi.

Bastion św. Rocha wzniesiony w XVII wieku, stanowi część twierdzy jasnogórskiej utworzonej przez cztery bastiony. Po konserwacji polegającej na usunięciu późniejszych nawarstwień odkryto mury, na które nacierali Szwedzi oblegający Jasną Górę podczas potopu w 1655 roku!

Jak dojść do sanktuarium

Z dworca PKP Częstochowa Główna: przez główny budynek wyjdź na plac Rady Europy, skieruj się w prawo al. Wolności wzdłuż torowiska, po 250 m na skrzyżowaniu skręć w lewo, w al. Najświętszej Maryi Panny. Przed sobą zobaczysz wieżę Jasnej Góry.

Jak dojechać do sanktuarium

* Autobusami linii 23 (kierunek - ul. Rejtana), wsiadając na przystanku po drugiej stronie przydworcowej ulicy, linii 36 (kierunek - Kiedrzyn), wsiadając pod dworcem.

* Z przystanku tramwajowego przed dworcem PKS, jakimkolwiek tramwajem dwa przystanki.

Gdzie się zatrzymać:

Dom Pielgrzyma (otwarty cały rok): Klasztor oo. Paulinów, Jasna Góra, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 1/31, tel. 34 377-75-64. Dział rezerwacji czynny jest od poniedziałku do soboty: 9.00-20.00.

Więcej dowiesz się w Jasnogórskim Centrum Informacji: ul. o. A. Kordeckiego 2, Jasna Góra, tel. 34 365-38-88, 34 377-74-08. Tutaj dzwoń, jeśli chcesz być oprowadzony lub potrzebujesz jakichkolwiek informacji dotyczących mszy i zwiedzania klasztoru.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki