Cięcie hortensji po zimie. Kiedy i jak to zrobić?

i

Autor: Shutterstock Cięcie hortensji po zimie. Kiedy i jak to zrobić?

To warto wiedzieć

Sąsiad z Japonii pokazał mi, jak zimować hortensję. Zrób to, a wiosną hortensja szybko zakwitnie, a jej kwiaty będą wyjątkowo okazałe. Jak zabezpieczyć hortensję na zimę?

2024-10-07 10:39

Hortensja to królowa polskich ogrodów. Jej wielkie i okazałe kwiaty zdobią działki i parki. Dobrze pielęgnowane hortensje potrafią kwitnąc wiele lat. Hortensje ogrodowe pochodzą z Japonii i do Europy trafiły dopiero w latach 70-tych. Znajomy Japończyk pokazał mi jak prawidłowo przygotować hortensję na zimę. Dzięki temu wiosną bujnie zakwitnie, a jej kwiaty będą bardziej okazałe niż dotychczas.

Japończyk zdradza, jak zadbać o hortensję jesienią. Zimowanie hortensji

Popularne gatunki hortensji bukietowej są raczej odporne na mrozy i zimowe warunki atmosferyczne. Hortensje całkiem nieźle znoszą ujemnie temperatury i dlatego są tak chętnie hodowane w Polsce. Wiosną i latem bujnie kwitną i potrafią zakwitać do późnej jesieni. Bywa jednak, że hortensja nie kwitnie. Znajomy Japończyk wskazał mi, dlaczego może się tak dziać. Wiele odmień hortensji kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Jeżeli zimą one przemarzną to wiosną hortensja nie zakwitnie. 

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że hortensji nie powinno się zabezpieczać zbyt wcześnie. Najlepiej jest poczekać z tym zabiegiem do pierwszych przymrozków. Niższe temperatury pomogą zahartować krzew i sprawią, że hortensja będzie bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i nawożenie, aby sztucznie nie przedłużać okresu wegetacyjnego. W innym przypadku roślina nie będzie gotowa na zimę i może szybko zacząć marnieć. Według znajomego Japończyka najlepszym terminem na przygotowania hortensji na zimowanie jest końcówka listopada. W tym czasie należy szczególnie zadbać o dwa miejsca na hortensji. Pierwszym z nich są dolne pędy oraz korzenie. Należy je odpowiednio zabezpieczyć przed przemarzaniem. Najlepiej do tego sprawdzi się usypany wokół korzeni kopiec z kory. Kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniu hortensji do zimy jest zabezpieczenie pędów. Należy je dokładnie i szczelnie owinąć agrowłókniną. Materiał świetnie chroni przed mrozami i wiatrem, a także zabezpiecza przed utratą wilgoci. Tak przygotowania hortensja przetrwa zimę, a wiosną będzie gotowa do kwitnienia. 

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Zaśpiewał hit Julii Wieniawy i zachwycił wszystkich trenerów w The Voice of Poland!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki