Moja babcia tak kisiła ogórki. Sekretny składnik solanki dodawał wyjątkowego smaku
Ogórki kiszone to jeden ze skarbów polskiej kuchni. Są proste i szybkie to przygotowania, a jesienią i zimą smakują obłędnie. Eksperci wskazują, że najlepszą porą do kiszenia ogórków jest lipiec i sierpień. Wtedy też ogórki osiągają idealną wielkość i są odpowiednio smaczne i soczyste. Przed kiszeniem ogórki warto namoczyć w wodzie. Dzięki temu domyjesz je z piasku, a kiszone ogórki będą jędrne. Zalewa do kiszenia ogórków, czyli solanka jest bardzo prosta w przygotowaniu.
Jak przyrządzić ogórki kiszone?
Do czystych, najlepiej wyparzonych, słoików włóż ogórki. Na wierzch połóż kilka ząbków czosnku, koper, korzeń chrzanu oraz liście dębu. Opcjonalnie możesz dodać także gorczycę, liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość zalej solanką i dobrze zakręć. Ogórki odstaw do zawekowania. Gdy słoiki będą już zimne odstaw je w ciemne i chłodne miejsce. Ogórki ukiszą się w około 2 tygodnie. Im dłuższy proces kiszenia tym ogórki będą smaczniejsze.
Sekretny składnik solanki do kiszenia ogórków od mojej babci
Babcia powtarzała, że sekretem zalewy do kiszonych ogórków jest sól. To ona nadaje głębie smaku i odpowiada za procesy kiszenia. Moja babcia zawsze sięgają tylko i wyłącznie po niejodowaną sól kłodawską. Świetnie sprawdza się ona to wszelkiego rodzaju przetworów. Dodatkowo jest również bardzo zdrowa. Reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową organizmu i dobrze wpływa na pracę układu mięśniowego i nerwowego. Aby przygotować idealną solankę do ogórków kiszonych na 1 litr wrzącej wody wsyp kilka łyżek soli. Gdy woda ostygnie zalej nią ogórki przygotowane w słoikach.