W poniedziałek obchodzilimy światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Ta choroba występuje w dwóch postaciach cukrzyca typu 1, tzw. insulinozależna, która pojawia się w młodym wieku, oraz cukrzyca typu 2, insulinoniezależna. Główną przyczyną wystąpienia tej drugiej choroby jest niezdrowy tryb życia, a przede wszystkim otyłość.
Sprawdzajmy poziom cukru
Cukrzyca nie jest chorobą łatwą do wykrycia. Najczęściej występujące objawy to zwiększony apetyt, któremu paradoksalnie towarzyszy spadek masy ciała, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, poczucie ogólnego zmęczenia i senność w ciągu dnia oraz zaburzenia widzenia. Jeli zauważymy u siebie te symptomy, nie powinnimy zwlekać z wizytą u lekarza. Ze względu na to, że te oznaki pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanym stadium cukrzycy, lekarze zalecają wykonywanie raz do roku profilaktycznych badań sprawdzających poziom cukru we krwi. Jeśli:
- poziom cukru o dowolnej porze dnia przekracza 200 mg%,
- jego stężenie na czczo (co najmniej 8 godzin po spożyciu posiłku) przekracza 125 mg%,
- dwie godziny po przyjęciu 75 g glukozy poziom cukru jest wyższy bądź równy 200 mg%, to mamy cukrzycę typu 2.
Pomogą dieta i ruch
Do grupy osób zagrożonych cukrzycą należą między innymi osoby z nadwagą oraz te, które nie przestrzegają zasad zdrowego odżywiania. Zachorowaniu sprzyja także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma również to, czy cukrzyca występuje w rodzinie. Regularne badania sš też zalecane osobom z nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu oraz cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Obniżyć ryzyko zachorowania pomaga prowadzenie zdrowego trybu życia, właściwe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także regularne ćwiczenia. Jednak ze względu na różnorodność czynników wywołujących cukrzycę nie we wszystkich przypadkach działania zapobiegawcze gwarantują, że nie zachorujemy. Dlatego ważne jest, by osoby, które zmagają się z cukrzycą, były pod stałą kontrolą lekarza.
Tabletki lub insulina
Leczenie cukrzycy typu 2 zależy od jej zaawansowania. Bywa, że wystarczy schudnąć, by się wyleczyć! Oprócz leczenia farmakologicznego lekami doustnymi lub insuliną ważna jest dieta i ruch. Konieczne jest też leczenie chorób współistniejących, np. nadciśnienia czy kłopotów z cholesterolem.