Łuszczyca to stosunkowo częsta choroba skóry. Nie musimy się obawiać kontaktów z osobą chorą, bo nie jest to schorzenie zakaźne. Zdarza się, że łuszczyca jednak szpeci. Pacjenci z tego powodu tracą pewność siebie, mają zaniżoną samoocenę, zaczynają izolować się od otoczenia. Takie zachowanie może prowadzić nawet do depresji.
Choroba dziedziczna
Nauka nadal nie zna odpowiedzi na pytanie, dlaczego chorujemy na łuszczycę. Wiadomo, że jest to choroba, do której skłonności są dziedziczne. Objawy łuszczycy nasilają się wiosną i jesienią, a latem, dzięki promieniom słonecznym, wygląd skóry się poprawia. Chorobę nasilają stres, niedobory snu, zmiany hormonalne, a także niektóre leki i niewłaściwa dieta.
Choroba objawia się zaburzeniami rogowacenia naskórka. U zdrowego człowieka komórki naskórka dojrzewają około miesiąca, przemieszczają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię i stopniowo złuszczają. U chorych na łuszczycę komórki te pojawiają się na powierzchni skóry już po kilku dniach, tworząc czerwone wykwity, często pokryte łuskami.
Przeczytaj też: Depresja to poważna choroba. Jak ją rozpoznać? Co powinno nas zaniepokoić?
Różne rodzaje
U większości chorych charakterystyczne zmiany pojawiają się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Skóra jest w tych miejscach płytko unaczyniona i cienka. To objawy łuszczycy zwyczajnej. Jest też łuszczyca wysiękowa (sączące zmiany występują w fałdach ciała) i krostkowa (najpierw pojawiają się drobne krostki, często z treścią ropną, które następnie zasychają, zlewając się, tworzą większe powierzchnie). Czasem wykwitom towarzyszą ból, obrzęk i zniekształcenie stawów (łuszczyca stawowa).
Kremy i maści
Jak dotąd nie wynaleziono leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie chorych. Na szczęście są preparaty, które pozwalają zmniejszyć objawy tej choroby. Łuszczycę leczy się kremami i maściami salicylowymi i mocznikowymi, preparatami dziegciowymi, retinoidami i sterydami. Niestety leczenie sterydami ma minusy - skóra, na której zastosowano sterydy, staje się cieńsza, jest skłonna do rozstępów.
Chorym na łuszczycę skutecznie pomagają także dermokosmetyki i preparaty na bazie naturalnych substancji, takich jak: wyciągi i ekstrakty z roślin, składniki mineralne, które nie powodują skutków ubocznych.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail