Żelazo jest jednym z podstawowych pierwiastków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada za przechowywanie i transportowanie tlenu przez czerwone krwinki i jest głównym składnikiem hemoglobiny. Jego niedobór można rozpoznać, robiąc badania krwi i obserwując swój organizm.
Choroba zmęczonych
Najczęstszym objawem niedoborów żelaza w organizmie jest ciągłe zmęczenie, a czasem nawet wyczerpanie. Czasem towarzyszy mu kołatanie serca i duszności. Również utrudniona koncentracja, trudności z zapamiętywaniem, zawroty głowy czy apatia mogą wskazywać na niedobory żelaza. Nie należy lekceważyć również bólów mięśniowych, częstszych przeziębień i infekcji oraz szumów w uszach.
Niezdrowy wygląd
Zbyt mała ilość żelaza w organizmie skutkuje bardzo często bladą cerą i wypadaniem włosów. Jednak najgroźniejsza jest anemia. Gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 130 g/l u mężczyzn oraz 120 g/l u kobiet i dzieci, lekarz natychmiast powinien przepisać nam suplementy żelaza. Występują one albo w postaci zastrzyków, albo też preparatów doustnych. Poprawy możemy spodziewać się już po kilku tygodniach.
Kurację farmaceutyczną warto wesprzeć dietą. Sporo żelaza znajdziemy w wołowinie, wątrobie, nerkach, żółtku jaj oraz soi, fasoli, grochu i szpinaku.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail