Sekrety Zdrowia i Urody: Zadbaj o swój słuch

2014-09-28 23:04

Osłabienie słuchu wraz z wiekiem jest zjawiskiem normalnym. Słuch może pogorszyć się także z powodu wielu chorób, nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych czy narażania się na przebywanie w nadmiernym hałasie.

Hałas lub np. słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki prowadzi do mikrourazów kosteczek słuchowych. Potem następuje degradacja komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbiór dźwięku i przesyłanie go dalej do mózgu. W konsekwencji nie mogą do niego przekazywać fali dźwiękowej. Co oznacza, że mamy ubytek słuchu.

Możemy łatwo poznać, że nasz słuch znacznie się pogorszył. To najbardziej typowe objawy:

* wydaje się nam, że inne osoby mamroczą, nie rozumiemy szeptów,

* często prosimy innych, aby mówili wolniej, wyraźniej i głośniej,

* nastawiamy coraz głośniej telewizor lub radio,

* nie chcemy spotykać się ze znajomymi, bo coraz trudniej nam słuchać i komunikować się, wstydzimy się tego.

Stopnie ubytku słuchu

Istnieją cztery stopnie ubytku słuchu.

Lekki ubytek słuchu - to utrata słuchu na poziomie 20 do 40 dB. Nie słyszymy części cichych dźwięków (np. bicia serca), dźwięków o wysokiej częstotliwości (np. odgłosu wydawanyego przez nożyczki oraz część dźwięków mowy (najczęściej spółgłosek).

Średni ubytek słuchu - to ubytek na poziomie około 40 do 70 dB. Mowę słychać tylko wtedy, gdy mówi się głośno.

Duży ubytek słuchu - utrata słuchu na poziomie około 70-90 dB. Porozumiewanie się bez pomocy jest w tym wypadku niemal niemożliwe.

Głęboki ubytek słuchu - to utrata słuchu na poziomie około 90 dB lub więcej. Najczęściej występuje przy głuchocie noworodkowej, w następstwie wypadku lub choroby.

Zobacz też: To PRZERAŻAJĄCE! 90 proc. polskich dzieci ma wadę postawy. To nie tylko przez otyłość...

Zbadaj swój słuch

Podstawowe badanie słuchu przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Polega ono na wypowiadaniu szeptem słów i zdań w pewnej odległości od pacjenta. Jeśli pacjent nie słyszy, lekarz powinien skierować go na audiometrię, którą wykonuje już lekarz audiolog. Robi się je w wyciszonym gabinecie. Lekarz na początku badania zagląda do ucha za pomocą otoskopu. Później wykonuje prosty test słuchu. Potem badany siedzi ze słuchawkami na uszach. Aparat emituje różne dźwięki, a zadaniem badanego jest nacisnąć przycisk, gdy je słyszy. Rezultatem audiometrii jest audiogram obrazujący zakres słuchu. Jeśli nie jest prawidłowy, lekarz zleca inne, bardziej specjalistyczne badania.

Wiele schorzeń słuchu można dziś skutecznie leczyć operacyjnie. Najpopularniejszą metodą leczenia niedosłuchu jest aparat słuchowy. Te urządzenia są dziś estetyczne i tak zminiaturyzowane, że trudno je dostrzec, nawet gdy uszu nie zakrywają włosy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają