Dla wielu z nich choroba oznacza konieczność zmiany stylu życia, rezygnację ze spotkań towarzyskich, trudne sytuacje zawodowe, a w konsekwencji nawet depresję. Szacuje się, że aż 14 proc. kobiet zmuszonych zostało z powodu NTM do porzucenia kariery. Czy innowacyjny zabieg laserowy, który pozwala na nieinwazyjne leczenie schorzenia, zakończy kobiece problemy?
Na czym polega nietrzymanie moczu
Problem ten dotyczy kobiet w różnym wieku. Jego przyczyną może być operacja, menopauza lub poród. Pierwszym objawem mogą być częste wizyty w toalecie i niekontrolowane oddawane moczu. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas wysiłku, kaszlu, kichania, biegania, dźwigania oraz od razu po przebudzeniu. Wszystko to sprawia, że kobiety chorujące na NTM żyją w ciągłej niepewności i dyskomforcie. Czują wstyd, bezradność i mają niskie poczucie wartości. Warto uświadomić sobie, że nietrzymanie moczu to schorzenie jak każde inne i można je wyleczyć.
Nowoczesne leczenie
Zdaniem specjalistów rozwiązaniem problemu jest wzmocnienie ścianki pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Jedną z metod jest laseroterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, ukierunkowanej na najważniejsze obszary: przedsionek, przednią ścianę oraz ujście pęcherza moczowego. Efektem jest fototermiczne, nieablacyjne obkurczanie ścian. Laser stymuluje także wzrost włókien kolagenowych w błonie śluzowej.