Kiedy należy zmniejszyć porcje? Na to, niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Osobom starszym zalecana jest dieta, w której produkty pochodzenia roślinnego stanowią około 70 proc. Nie powinno się jednak eliminować z diety chudego mięsa, tłustych ryb i produktów nabiałowych.
Osoby starsze często popełniają błąd, wprowadzając monotonną dietę. To może w konsekwencji doprowadzić do niedoborów wielu ważnych składników odżywczych i witamin.
Dziewięć zasad diety seniora
1. Pięć posiłków
Senior powinien jadać około pięciu posiłków dziennie.
2. Dwa litry wody
Pić trzeba około 2 litrów płynów dziennie. To bardzo ważne, bo choć z wiekiem pragnienie maleje, to zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Jeśli pijemy zbyt mało, możemy mieć kłopoty z pamięcią, zaburzenia równowagi i wiele innych dolegliwości.
3. Mniejsze porcje
Wielkość porcji powinna być o 1/4 mniejsza niż 10 lat wcześniej.
4. Dużo warzyw
W diecie powinny dominować warzywa, najlepiej surowe, ewentualnie krótko gotowane, duszone lub grillowane.
5. Jedz ryby
Dwa razy w tygodniu jedz tłuste ryby (makrela, mintaj, łosoś, śledź), zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ważne dla prawidłowej pracy serca.
6. Postaw na błonnik
Jedz dużo produktów zawierających błonnik - grube kasze, płatki owsiane, owoce sezonowe, takie jak truskawki, maliny czy jagody.
7. Wybierz przetwory mleczne
Niewskazane jest picie mleka, bo może ono powodować wzdęcia i bóle. Ale w diecie codziennie powinny się znaleźć kefiry i jogurty.
8. Obficie przyprawiaj
Oczywiście nie solą, a ziołami, bo przyspieszają i ułatwiają trawienie.
9. Odczekaj, zanim weźmiesz leki
Wiele leków wchodzi w interakcję z różnymi produktami spożywczymi. Ważne jest więc, by czytać ulotki załączone do leków i w razie konieczności robić co najmniej 2-godzinną przerwę miedzy posiłkiem a zażywanym lekiem.