Ćwiczenie pamięci może być sentymentalnym powrotem do tego, co robiliśmy w dzieciństwie, co pozwalało nam właśnie zapamiętywać słowa, fakty, obrazy. Kto grał na koloniach w remika i kto był kiedyś zaintrygowany Mastermindem, grał w inteligencję, dręczył kostkę Rubika, ten będzie ćwiczeniem pamięci zachwycony. Poza przyjemnością, niby mimochodem, poprawi sobie pamięć do tego stopnia, że przestanie mówić „ta aktorka, no ta ruda, która grała w tym...” albo „podaj mi proszę z łaski swojej ten, no jak mu tam, aha, już wiem! - widelec...”.
Ćwiczenie pamięci polega na jej zaangażowaniu. To nie musi być zapamiętywanie różnych znaków, pokazywanych kolejno na kartkach, a potem odtwarzanie ich z pamięci. Takie rzeczy robi się u lekarza. Prywatnie można zaszaleć.
Krzyżówki, scrabble i inne
Rozwiązywanie krzyżówek to jedna z najlepszych rozrywek ćwiczących pamięć. Jeśli irytuje nas to, że nie pamiętamy hasła, przydadzą się słowniki oraz albumy ze zwierzętami i botaniczne. Warto też mieć informator z opisem wszystkich państw świata. Podpowiadaczem rozwiązujących krzyżówki, jest komputer, a w nim Wikipedia. Do tego aby z niej korzystać wystarczy znajomość prostej obsługi komputera. Dlatego warto zapisać się na jakiś szybki kurs komputerowy.
Korzyści z ćwiczeń zbiorowych
Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wspierającym gimnastykowanie pamięci, grupowo rozwiązuje się łamigłówki, stawia się czoła jolkom i gra w karty. W ten sposób łatwiej i przyjemniej niż w domu rozwiązywać rebusy, porywać się na trudne i łatwiejsze zadania logiczne, jak np. sudoku. Tam właśnie gra się w wydobywające inteligencję scrabble oraz różne współczesne gry planszowe, bardzo dowcipne, często nawiązujące do życia w PRL. Pamięć poprawia gra w karty: w prostego pokera lub wymagającego brydża. Podczas karcianej gry jest wystarczająco dużo czasu na nasz ruch. Dlatego amatorzy kart w ogóle nie ujawniają swoich pamięciowych braków.
Dlaczego warto ćwiczyć pamięć
Poza tym, że jest nam na co dzień potrzebna, jest powód, bez którego ćwiczenie pamięci nie przynosiłoby żadnych efektów. Głęboko w mózgu na wysokości skroni jest ośrodek odpowiedzialny za to, ile pamiętamy i jak dobrze zapamiętujemy. Z wiekiem biegnie do niego i wybiega coraz mniej komórek kontaktujących mózg z resztą ciała. Dzięki ćwiczeniom pamięci możemy pomnażać swoje komórki nerwowe, angażując odpowiedzialne za pamięć i polot ośrodki tkwiące głęboko w płatach skroniowych.
ZOBACZ: PSYCHOTEST. Zagadki logiczne sprawdzą twoją wrodzoną inteligencję?
Jak ćwiczyć pamięć, co na nią wpływa:
1.Udzielanie się towarzysko
Angażujemy pamięć zwyczajnie rozmawiając, dowcipkując, prowokując, a nawet sprzeczając się. Gdy jesteśmy częścią grupy, ośrodek pamięci w mózgu pracuje szybciej niż młockarnia.
2.Liczenie w pamięci
Ww sklepie zsumujcie ceny poszczególnych towarów i policzcie, ile zapłacicie. Przećwiczcie tabliczkę mnożenia. Liczcie w pamięci, sami stawiając sobie wyzwania, np. ile to jest 238 dodać 1574. Żeby zweryfikować wynik, użyjcie kalkulatora i liczcie punkty za trafienie i odejmujcie je za pomyłkę. Wtedy liczenie stanie się rozrywką.
3.Zapamiętywanie
Zapamiętajmy fragment wiersza, przepis na smaczną przekąskę, listę zakupów.Krótkie informacje mogą nam się nie tylko przydać i ułatwić życie, ale dzięki nim możemy też zabłysnąć w towarzystwie, pamiętając np. ciekawostki historyczne.
4.Przełamywanie rutyny
Bycie aktywnym to podstawa. Warto czytać i oglądać programy, które dotąd omijaliśmy. Poznając nowych ludzi, nie kończmy znajomości na podaniu im ręki. Bądźmy ciekawi, zapamiętujmy informacje i przekazujmy je dalej. Plotkowanie i robienie świństw także niestety pozytywnie wpływa na pamięć.
Korzystanie ze sposobów specjalistów
Tracenie pamięci jest związane nie tylko z wiekiem, ale i z chorobami. To choroby zwyrodnieniowe takie jak Alzheimer, i naczyniowe, gdzie na osłabienie pamięci wpływa niedokrwienie mózgu i niedotlenienie neuronów. Wiele ćwiczeń pamięci rekomendowanych przez profesjonalistów zajmujących się pamięcią znajdziecie w sieci. W najlepsze, darmowe gry logiczne zagracie pod adresami: www.onlygames.io oraz www.gry.pl/gry/logiczne.