Sezon na katar

2012-10-08 4:00

Dorosłego katar łapie średnio 3-5 razy do roku, dziecko - do 10 razy. Lubi pojawiać się zwłaszcza jesienią. Zwykle trwa ok. tygodnia, ale możesz pokonać go szybciej, stosując wypróbowane domowe sposoby.

Ostry nieżyt błon śluzowych nosa, czyli właśnie katar, wywołują tzw. rhinowirusy. Jest ich co najmniej 100 typów! Rzadziej przyczyną kataru są bakterie. Zwykle zdarza się to w przypadku wtórnych nadkażeń, czyli w sytuacji, kiedy infekcja wirusowa przechodzi w bakteryjną, np. na skutek niedoleczenia albo niewłaściwej kuracji.

Rhinowirusy przenoszą się drogą kropelkową. Katarem możesz więc zarazić się, przebywając w towarzystwie zakatarzonej osoby albo dotykając rzeczy, których ona dotykała. Zakażenie następuje błyskawicznie, w ciągu paru godzin. Zarazki powodują przekrwienie błony śluzowej nie tylko nosa, ale i całych górnych dróg oddechowych. W rezultacie z nosa zaczyna się lać. Najpierw jest to płynna wydzielina, która po kilku dniach gęstnieje. Jeśli przybiera zielonkawy kolor, może to oznaczać nadkażenie bakteryjne. O tym, że nos już zaatakowały bakterie, świadczy również ból w okolicach zatok (przybierający na sile zwłaszcza podczas schylania się) i rosnąca temperatura ciała.

Jak walczyć z katarem

Z katarem możesz poradzić sobie sam, stosując stare, wypróbowane sposoby. Oto one:

Do miski z gorącą wodą wsyp garść suszonych kwiatów rumianku, lawendy lub ok. 10 kropel olejku eukaliptusowego bądź rozmarynowego. Nachyl się, przykrywając głowę ręcznikiem, i przez 5 minut wdychaj opary. Sprawdzi się też inhalacja wodą z dodatkiem sody;

Zetrzyj na tarce pół korzenia chrzanu i co jakiś czasu wąchaj tę papkę;

Do każdego posiłku dodawaj do potraw 1-2 łyżeczki chrzanu;

Przed snem zrób okład na czoło: chusteczkę do nosa lub mały ręczniczek zmocz w zimnej wodzie i połóż na ok. 2-3 minut;

Pokrój na cieniutkie plasterki cebulę i zalej je wrzątkiem. 2-3 razy dziennie wypij kilka łyków takiego wywaru;

Rozetrzyj w palcach kilka liści geranium i posmaruj wejście do obu dziurek nosa (ale nie wpychaj liści do środka!);

Przed snem połóż na czoło skarpetę, wypełnioną ciepłą solą, uprażoną na patelni (ten sposób jest skuteczny przy gęstym, bakteryjnym katarze).

Uwaga! Ostrożnie stosuj krople na katar, bo mogą zanadto wysuszać błonę śluzową, a przesuszona błona śluzowa stanowi otwarte wrota dla bakterii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki