Na pokłucie kleszcza jesteśmy narażeni przy najprostszych czynnościach, wykonywanych w otoczeniu zieleni. Jeśli kleszcz wkłuje się w naszą skórę, wirus już po kilku minutach wnika do organizmu. Szybkie usunięcie może nas nie ochronić przed chorobą. Aby bezpiecznie spędzać czas na łonie natury, warto zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Podstawowe szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu składa się z *: DAWKA 1
Pierwszej dawki w wybranym terminie; DAWKA 2
Drugiej dawki w odstępie od 14 dni do 3 * miesięcy od pierwszej dawki; DAWKA 3
Trzeciej dawki po 5 lub 9 do 12 miesięcy od drugiej dawki.
Szczepienie przypominające składa się z *: Pierwszej dawki po 3 latach od szczepienia podstawowego Dawek kolejnych co 3-5 lat w zależności od wieku.
Schemat przyspieszony:
Dostępny jest także schemat w wersji przyspieszonej. Zapytaj lekarza, który schemat jest właściwy dla Ciebie.
Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby, w szczególności:
zatrudnionym przy eksploatacji lasu; stacjonującemu wojsku; funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej; rolnikom; młodzieży odbywającej praktyki, turystom oraz uczestnikom obozów i kolonii.
W Programie Szczepień Ochronnych podkreślono też, że sczepienie przeciw KZM zalecane jest osobom szczególnie często podejmującym aktywność fizyczną poza pomieszczeniami i na świeżym powietrzu, w tym1:
Biegaczom; Grzybiarzom; Właścicielom psów; Myśliwym; Rodzinom z małymi dziećmi
Jednak należy pamiętać, że na pokłucie przez kleszcza jesteśmy narażeni przy najprostszych czynnościach, wykonywanych na łonie natury (prace w ogrodzie, spacer po lesie, jogging w parku czy zabawa w piaskownicy na placu zabaw).
Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą się szczepić wszyscy dorośli oraz dzieci, które ukończyły 1 rok życia.