Krwiopijcy w natarciu

i

Autor: W. Brytania

UWAGA! Zaczął się sezon na komary, meszki i kleszcze!

2015-04-29 4:00

Zaczął się sezon na komary, meszki i kleszcze. A ciepłe temperatury sprawiły, że te paskudne owady żerują i są bardzo żądne naszej krwi.

Meszki są raczej aktywne w ciągu dnia. Potrafią dotkliwie pogryźć i wywołać zaczerwienie, obrzęk, a nawet reakcję alergiczną skóry. Komary najaktywniejsze są po zachodzie słońca. Lokalizują ofiarę bezbłędnie i przebiją się nawet przez gruby materiał.

Kup dobry spray

Na meszki i komary wystarczy dobry spray, który z powodzeniem kupimy w drogerii lub w aptece. Możemy się także wspomagać świecami czy pochodniami przeciwkomarowymi, jeśli spędzamy wieczór w ogrodzie lub przy grillu. W domu możemy zastosować elektryczne środki, które skutecznie ochronią nas przed komarami. Meszki i komary nie lubią zapachu wanilii, lawendy i mięty. Pomaga więc wtarcie w skórę olejku eterycznego. Jeśli zostaniemy pogryzieni, możemy zastosować środki przeciwalergiczne dostępne w aptece bez recepty, wapno i żel łagodzący skutki pogryzienia. Na kleszcze jednak taka ochrona nie wystarczy.

Kleszcze ożywają w maju

Kleszcze przenoszą wiele chorobotwórczych mikrobów, z których najbardziej znane to wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie powodujące boreliozę. Kleszcze na przednich odnóżach mają doskonały aparat węchowy, dlatego wyczuwają ofiarę z daleka. Reagują też na wibracje, ciepło i cień. To nieprawda, że spadają z drzew! Czekają na liściu, źdźble trawy i zahaczają się, gdy przechodzimy obok. Nie skaczą, wyczekują, aż żywiciel otrze się o ich stanowisko. Wtedy natychmiast odnóżami zaczepiają się o skórę lub ubranie. Najaktywniejsze są w okresach: maj-czerwiec i wrzesień-październik, ale w wakacje także są niebezpieczne.

Jak się chronić

Gdy wybieramy się na spacer do lasu lub na łąki, starajmy się, by całe ciało było przykryte. Nośmy długie rękawy, czapkę, nogawki spodni wsuńmy w skarpetki. Stosujmy środki odstraszające kleszcze. Uwaga! Aplikację trzeba często potarzać. Unikajmy wysokich traw, nie siadajmy na zwalonych pniach.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ kleszcz podczas wkłuwania wydziela środek znieczulający. Wkłuwa się w miejscach trudnych do wykrycia - pod kolanami, biustem, między pośladkami, za uchem, w pachwinie - tam gdzie skóra jest cienka, jest zacisznie i ciepło.

Jednak trochę czasu trwa, nim kleszcz wybierze sobie dogodne miejsce. Dlatego po spacerze trzeba natychmiast bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało (jeśli możliwe - wziąć prysznic), a także wytrzepać ubranie, włosy.

Jak usunąć kleszcza

Za pomocą pęsety lub specjalnego urządzenia (do kupienia w aptece) należy go uchwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym prostym ruchem (nie skrętnym, bo kleszcz to nie śruba!). Miejsca wokół kleszcza nie można niczym smarować. Rankę trzeba zdezynfekować. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawi się rumień, trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki