Wraz z wiekiem rozluźnieniu i osłabieniu ulegają włókna kolagenowe, które zapewniają skórze jędrność. Zwiększa się też skłonność do powstawania różnych chorób skórnych. Efekt? Naskórek staje się zwiotczały, pozbawiony blasku i suchy. Nabiera również przykrej skłonności do podrażnień.
Niepokojące zmiany
Pierwszymi widocznymi zmianami są oczywiście zmarszczki. Pojawiają się one na twarzy, szyi i karku. Z czasem dołączają do nich przebarwienia na twarzy i rękach.
Ale pierwszym objawem starzenia się skóry jest jej suchość. Wynika ona ze słabszej zdolności zatrzymywania wody w naskórku. Ponieważ wraz z wiekiem słabiej działają gruczoły łojowe, skóra się nadmiernie łuszczy. Zdarzają się też pęknięcia, podrażnienia i zaczerwienienia. Możemy odczuwać także pieczenie, swędzenie i wrażenie "ściągnięcia" skóry. Na tym etapie należy rozpocząć prawidłową pielęgnację.
Nawilżyć i natłuścić
Odpowiednia pielęgnacja potrafi przywrócić prawidłowe funkcjonowanie suchej skóry. Najczęściej stosowane preparaty do jej ratowania to środki mające utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry - odżywcze kremy nawilżające, maseczki witaminowe, balsamy czy maści z witaminą A. Doskonale odnawiają przesuszoną skórę środki zawierające alantoinę i pantenol (substancje, które nie tylko nawilżają, ale także ułatwiają leczenie mikrourazów).
Substancje te dodawane są do wielu produktów kosmetycznych, ponieważ mają silnie działanie łagodzące. Pod ich wpływem skóra staje gładsza, miękka i bardziej elastyczna. Ustępują objawy suchości, a odbudowany naskórek zatrzymuje większą ilość wody.
Odpowiedni kosmetyk
Dla skóry z problemami bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Nieodpowiednie preparaty przyniosą więcej szkody niż pożytku. Mogą pojawić się uczulenia czy tzw. trądzik kosmetyczny. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dermatologiem.