Skrzydłokwiat

i

Autor: Getty Images Znane są nam jako rośliny oczyszczające powietrze. Niestety - są także trujące. Liście i kwiaty zawierają alkaloidy i szczawiany wapnia: pogryzione (przez dziecko lub zwierzę domowe) mogą podrażnić skórę wokół ust i błonę śluzową jamy ustnej oraz gardła i przełyku.

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze. Jak go pielęgnować?

2020-05-08 11:31

Skrzydłokwiat to dekoracyjny kwiat doniczkowy, o błyszczących zielonych liściach. Roślina ta nie tylko zdobi wnętrza, ale ma niesamowitą zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych przez meble, wykładziny czy plastikowe obudowy sprzętów domowych. Sprawdź, jak go pielęgnować.

Skrzydłokwiat ma piękne, długie, ciemnozielone liście. W momencie kwitnienia na wzniesionych pędach pojawiają się oryginalne, białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. Ale walory dekoracyjne to nie wszystko. Kwiat ten ma zdolność oczyszczania powietrza z lotnych toksyn, pochłania też zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje z otoczenia. Dodatkowo nawilża powietrza i przetwarza dwutlenek węgla w tlen.

Przeczytaj też: Co i jak posadzić na balkonie!

Jak pielęgnować?

Skrzydłokwiat może kwitnąć nawet cały rok, konieczne jest jego częste zraszanie. Roślina lubi stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Latem temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-22 st. C, zimą 16-18 st C. Skrzydłokwiat przesadzamy wiosną każdego roku. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, luźne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Na dnie doniczki warto usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, który będzie zapobiegał zaleganiu wody w strefie rozwoju korzeni, W okresie letnim podlewamy 2-3 razy w tygodniu wodą przegotowaną, odstałą o temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Skrzydłokwiat bardzo dobrze znosi chwilowe przesuszenie, ale nie lubi przeciągów. Kurz z liści trzeba regularnie usuwać wilgotną szmatką, by kwiat mógł skutecznie  oczyszczać powietrze.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki