Skurcze łydek - co robić, by tak nie bolało, naturalne sposoby na pozbycie się skurczy łydek

2015-04-12 18:54

Skurcze łydek pojawiają się nagle, bez zapowiedzi i są bardzo bolesne. Są jednak naturalne sposoby, by się pozbyć tej uciążliwej dolegliwości. Co robić, by nie odczuwać skurczy łydek?

Roberta Lewandowskiego boli łydka

i

Autor: Archiwum serwisu

Skurcze łydek to dość częsta przypadłość. Pojawia się nagle, zwykle najpierw czujemy mrowienie w łydce, a potem ostry, szarpiący ból, który trwa nawet kilkanaście minut. Mięsień łydki staje się wtedy bardzo twardy, czasami jest też zniekształcony i drży. Podczas ataku skurczu łydki nie można ruszyć nogą. Jeśli te objawy powtarzają się dość często, to sygnał od naszego organizmu, że dzieje się coś złego i naszemu ciału czegoś brakuje.

Kurczenie i rozkurczanie mieśni jest odpowiedzią na bodźce elektryczne pochodzące z układu nerwowego. W przekazywaniu sygnałów kluczową rolę odgrywają minerały - sód, magnez, potas, a także płyny. To właśnie nieprawidłwości w gospodarce wodno-elektrolitowej, a także zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego są przyczyną wysyłania błędnych sygnałów do mięśni, które skurczone nie są w stanie się rozkurczyć.

Skurcze przytrafiają się zdrowym ludziom, jednak częściej łapią chorych na cukrzycę, ze skaczącym ciśnieniem, chorą tarczycą lub nerwowych. Przyczyną może być intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w podwyższonej temperaturze, powodujący szybką utratę wody i minerałów.

Zobacz także: Gdy łapią skurcze mięśni - co robić?

Często skurcze łapią palaczy (powodem jest niedotlenienie mięśni). Jeżeli pojawiają się w nocy warto przed snem zrobić kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie. Gdy sztywnienie mięśni pojawia się często, warto zmienić też dietę i wprowadzić do naszego jadłospisu produkty bogate w minerały, których brakuje organizmowi. A co zrobić gdy skurcz właśnie cię złapał? Aby ustąpił ból, wymasuj mięsień łydki, (zrób to na siedząco, opierając nogę na pięcie i unosząc palce ku górze), lub rozciągnij go - stań na palcach stóp i powoli obniżaj piętę. Możesz też wstać i chodzić. Ulgę przyniesie też wilgotny i ciepły okład na łydkę lub ciepły prysznic. Wypij szklankę wody z minerałami.

Naturalna pomoc na skurcze łydek

Gdy często łapią cię skurcze łydek zwiększ spożycie wapnia. Dobrym jego źródłem są mleko, serry, jogurt, ciemnozielone warzywa liściaste. Potas znajdziesz w nasionach roślin strączkowych (soi, fasoli), a także w otrębach, owocach suszonych, migdałach, kaszy gryczanej, ziemniakach, pieczywie razowym, ryżu brązowym, pomidorach, bananach i papryce.

Pokarmy bogate w magnez to kakao, kasza gryczana, orzechy, fasola, groch, produkty zbożowe w pełnego przemiału. Do diety włącz także zupy, jogurty, koktajle, owoce i warzywa z dużą zawartością wody, czyli arbuzy, ogórki, sałatę, pomidory i szpinak.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki