Nie jest łatwo skorygować ją za pomocą okularów, dlatego nowoczesna okulistyka może zaproponować pacjentom kilka innych skutecznych rozwiązań.
Nowe rozwiązania pozwolą nie tylko na rezygnację z okularów, ale też znacznie poprawią jakość widzenia.
Czym jest astygmatyzm? W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że jest to nieprawidłowy kształt rogówki. Prawidłowa rogówka jest wycinkiem sfery i gwarantuje prawidłowe widzenie w całym polu. U osoby z astygmatyzmem to widzenie będzie różne w różnych częściach pola widzenia: czasem będzie to obraz nieostry, rozmazany, gdy w innych częściach pola widzenia wszystko będzie prawidłowe.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje astygmatyzmu rogówkowego: regularny i nieregularny. Ten pierwszy - regularny - korygują okulary ze szkłami cylindrycznymi. Z kolei nieregularny, gdzie korekcja okularami jest nieefektywna, pomóc może np. soczewka kontaktowa lub korekcja laserem. Poza astygmatyzmem rogówkowym mamy jeszcze astygmatyzm wynikający z kształtu soczewki. Mamy wówczas sytuację taką: rogówka ma prawidłowy kształt, ale soczewka ma nieprawidłowe funkcje i w efekcie pacjent widzi tak, jak w przypadku astygmatyzmu rogówkowego.
Współczesna medycyna oferuje nowe metody korekcji wzroku. W przypadku astygmatyzmu rogówkowego można zaproponować trzy rozwiązania. Pierwszym jest korekcja laserowa w oparciu o topografię rogówki czy technikę "wave front". Drugą jest zastosowanie twardych soczewek kontaktowych, które dobierane są indywidualnie dla danego pacjenta, na podstawie jego mapy rogówki. Trzecim rozwiązaniem są specjalne soczewki wewnątrzgałkowe.
Inaczej jest z astygmatyzmem wynikającym z parametrów soczewki. W tym wypadku można go zlikwidować przy operacji zaćmy. Wtedy następuje wymiana soczewki naturalnej na sztuczną, nowoczesną soczewkę wewnątrzgałkową. I wtedy astygmatyzm tego rodzaju znika.
W przypadku małego astygmatyzmu objawów można w ogóle nie zauważyć. Czasami nieskorygowany astygmatyzm może być przyczyną bólu głowy, nadwerężania wzroku, zniekształcenia lub zamglenia widzianego obrazu. Objawy te występują z tego powodu, iż jest to wada wzroku polegająca na tym, że wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu nie łączy się w jednym punkcie, lecz przechodzi przez dwie linie ogniskowe, które leżą w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Powoduje to nadwerężenie oka.
Na astygmatyzm mogą cierpieć też dzieci. Jeżeli zobaczysz, że twoje dziecko nie chce czytać lub pisać, zamiast krzyczeć, obserwuj je. Jeżeli okaże się, że dziecko mruży i trze oczy, trzyma zabawki tuż przy twarzy, siada blisko telewizora, boli je głowa lub oczy, to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpi na astygmatyzm. Wtedy niezwłocznie udaj się do okulisty.