Ślina nietoperza może powstrzymać udar mózgu

2011-09-08 18:30

W Wielkiej Brytani przebadano lek oparty na ślinie nietoperzy wampirowatych, żywiących się krwią ptaków i ssaków. Okazało się, że lek ten może pomóc pacjentowi nawet 9 godzin po udarze. Ślina nietoperzy rozrzedza krzepnącą krew, która toruje drogę do mózgu i w następstwie powoduje jego niedotlenienie. Nietoperze w ten sposób radzą sobie atakując ofiary.

Nietoperze - wampiry w swojej ślinie mają substancję, która rozrzedza krew. Wykorzystują ten sposób na rozrzedzenie krwi do takiego stopnia, aby móc ją wypić. Naukowcy zainteresowali się tym, ponieważ dotychczasowy dożylny lek podawany osobom, które doznały udaru musiał zostać zaaplikowany maksymalnie trzy godziny po udarze. Im później, tym więcej niebezpiecznych zmian zachodziło w organiźmie.

Lek oparty na ślinie nietoperzy - wampirów mógłby być podawany nawet 9 godzin po udarze, a więc zwiększa możliwość uratowania pacjenta.

Większość udarów, prawie 80 proc. to udary niedokrwienne, które powoduje powstały gdzieś w ciele zakrzep. Pozostałe udary to wylewy krwi do mózgu, podczas których nagle wylana krew z pękniętego naczynia niszczy mózg. Wiążą się one ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

Doktor Christine Roffe, konsultantka uniwersyteckiego szpitala w płn. Staffordshire, powiedziała, że badania nad lekiem pomocnym w większości udarów jeszcze trwają, ale jeżeli teza okaże się w stu procentach słuszna to nowe lekarstwo zostanie wprowadzone na rynek w ciągu trzech lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają