Dziurawiec - zawiera substancję, która zwiększa zdolność pochłaniania promieni nadfioletowych, co może powodować oparzenia słoneczne i uczulenia na słońce. Dlatego osoby pijące dużo naparów z tego ziela i przyjmujące preparaty z niego powinny unikać opalania.
Antybiotyki - z natury osłabiają odporność, a w połączeniu ze słońcem osłabiają dużo bardziej. Natomiast bakterie nabierają siły, co znacznie przedłuży zdrowienie.
Podobnie osłabiają leki z grupy sulfonamidów i większość niesterydowych leków przeciwzapalnych. Niektóre z nich pod wpływem promieni słonecznych mogą wywoływać alergię.
Perfumy, dezodoranty - mogą zawierać składniki, które pod wpływem słońca przekształcą się w alergeny, wywołując podrażnienia skóry. Jeśli już bardzo chcesz pachnieć na plaży ulubionymi perfumami, zastosuj je oszczędnie i na miejsca niewystawione na bezpośrednie działanie promieni.
Niektóre kremy pielęgnacyjne, zwłaszcza z retinolem i kwasami owocowymi - zwiększają wrażliwość skóry, co na słońcu może się objawiać silnym zaczerwienieniem, wysypką, a nawet poparzeniem.
Alkohol (pod każdą postacią, także ten w lekach czy kosmetykach) - słońce nasila działanie procentów, tak że już po niewielkiej ilości możesz doświadczyć objawów potężnego kaca. Nawet jeśli jest to tylko zimne piwo.
Kosmetyki z aloesem, miodem, jojobą, chlorofilem - mogą powodować silne zaczerwienienie skóry, wysypkę, a nawet pęcherze.
Trawa (ta, na którą przyjdzie ci ochota się położyć) - wiele jej rodzajów zawiera silnie uczulający składnik. Dlatego jeśli zauważysz bolącą wysypkę po leżeniu na łące, wypij wapno i połóż się na kocu.
Uwaga: w każdym przypadku, gdy przyjmujesz stale jakieś leki, spytaj lekarza, czy możesz wystawiać się na słońce.