Wątroba zaczyna szwankować, w momencie kiedy do naszego organizmu trafia zbyt dużo toksyn. Do najbardziej szkodliwych czynników należą: alkohol, leki (zwłaszcza psychotropowe, przeciwnowotworowe i większość antybiotyków) oraz jednostronna i tłusta dieta, a także predyspozycje genetyczne i przebyte wirusowe zapalenia tego narządu - szczególnie WZW B i WZW C.
Sygnały ostrzegawcze
Wczesnym symptomem, że dzieje się coś niedobrego, może być ból pod prawym łukiem żebrowym. Do innych, niecharakterystycznych objawów, należą: osłabienie, bóle głowy, stawów, nudności, lekka gorączka, drętwienie palców stóp i rąk, powiększenie sutków u mężczyzn i wypadanie włosów.
Jak chronić wątrobę
- Ogranicz tłuszcze zwierzęce, a jeśli nie możesz z nich zrezygnować, to spożywaj je z dużą ilością chrzanu, musztardy, żurawin i borówek.
- Nie skąp sobie przypraw - chili, pieprzu, tymianku, bazylii, kolendry. Nie bój się ich ostrości, gdyż jest ona wyczuwalna jedynie w ustach i przełyku. Natomiast żołądek doskonale sobie z nią poradzi.
- Unikaj produktów wzdymających (np. grochu). Jeśli je lubisz, to dodawaj do nich przyprawy, np. kminek, jałowiec, czy kolendrę.
- Zrezygnuj z napojów gazowanych, zwłaszcza słodzonych, z dodatkiem sztucznych barwników.
- Wykreśl z jadłospisu produkty, które w swoim składzie mają polepszacze smaku i konserwanty.
- Ogranicz spożywanie potraw smażonych, gęstych sosów, także tych na bazie majonezu. Jeśli już smażysz, to za każdym razem używaj nowej porcji oleju.
Odstaw sól i cukier.
Jak pomóc wątrobie
To możesz zrobić, kiedy wątroba zacznie niedomagać:
- Sięgnij po leki wspomagające i regenerujące pracę wątroby.
- Małymi łykami popijaj herbatkę miętową, imbirową lub szałwiową.
- Zjedz pół łyżeczki sproszkowanego majeranku lub kminku.
- Zjedz pół lekko posłodzonego grejpfruta.
Skuteczne leczenie
Lekarze zalecają przede wszystkim przerwanie lub przynajmniej ograniczenie kontaktu ze szkodliwymi czynnikami, odpowiednią dietę i zażywanie preparatów wzmacniających funkcje komórek wątrobowych, zawierających np. wyciąg z karczocha (tzw. cynarynę) oraz witaminy B i E.