Szczi
Tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, pożywny, smaczny kapuśniak gotowany na wywarze wołowym
Składniki:
400 g mięsa (najlepiej wołowina),
250 g kiszonej kapusty,
5 ziemniaków,
1 marchewka,
1 cebula,
liść laurowy,
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Mięso umyć, zalać wodą i zagotować. Usunąć zbierającą się piankę i gotować na wolnym ogniu ok. 2 godz. Ziemniaki obrać i pokroić w niedużą kostkę. Cebulę obrać i drobno posiekać. Obraną marchewkę zetrzeć na tarce. Do gotującego się bulionu dodać pokrojone ziemniaki i gotować ok. 5 min. Następnie dodać marchewkę, cebulę, liść laurowy oraz kilka ziarenek pieprzu. Posolić według smaku. Do zupy dodać kiszonej kapusty i gotować ok. 30 minut. Do podanej na talerzu zupy dodać kwaśną śmietanę oraz posypać, jak mówią Rosjanie "zielenią", czyli mieszanką drobno posiekanego szczypiorku, pietruszki i koperku.
Boeuf Stroganow
Danie wykwintne danie, niestety niezbyt tanie. Ale warto je przyrządzić, jest przepyszne
Składniki:
80 dag polędwicy wołowej,
3 łyżki masła,
200 ml wywaru z mięsa,
1 łyżka mąki,
1 łyżka koncentratu pomidorowego,
1 cebula,
25 dag pieczarek,
150 ml śmietany,
sól, pieprz
sproszkowana papryka do smaku
Sposób przygotowania:
Mięso umyć, oczyścić z błon, pokroić na plasterki, a następnie na paski. Oprószyć pieprzem. Pieczarki umyć, obrać i pokroić na plasterki. Cebulę obrać, posiekać, przesmażyć na maśle, dodać mięso, a gdy się zrumieni, włożyć pieczarki. Gdy płyn odparuje, oprószyć mąką, wlać śmietankę i wywar, doprawić solą, pieprzem, papryką i koncentratem pomidorowym. Dusić na małym ogniu przez 10 minut. Podawać z kluskami kładzionymi, obsmażonymi kartoflami lub frytkami.
Domowa coca-cola: jak zrobić w domu popularny napój gazowany bez syfonu i bez sodastream
Bliny gryczane
Klasyczne danie rosyjskiej kuchni – podawane z kawiorem, z łososiem i innymi rybami. Możemy je też podawać na słodko, zawsze z kwaśną śmietaną
Składniki:
2 szklanki mąki gryczanej,
1 i 1/2 szklanki mleka,
30 g drożdży,
2 jajka,
3 łyżki masła,
2 łyżki cukru,
szczypta soli
olej do smażenia
dodatki:
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18 proc.,
3 łyżki kawioru (lub 100 g wędzonego łososia),
2 łyżki posiekanego koperku,
cytryna
Sposób przygotowania:
Mleko podgrzać. Wymieszać połowę mąki z połową mleka, rozkruszonymi drożdżami i łyżką cukru. Odstawić ciasto do wyrośnięcia na godzinę. Utrzeć żółtka z drugą łyżką cukru, wymieszać z roztopionym, ostudzonym masłem. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Do wyrośniętego ciasta dodać utarte żółtka, pianę z białek, resztę mąki i mleka. Wymieszać. Odstawić na 10 minut. Na rozgrzanej patelni z małą ilością oleju smażyć bliny z dwóch stron na złoty kolor. Podawać ze śmietaną i kawiorem lub łososiem, obok położyć cząstki cytryny i w miseczce posiekany koperek.
Mimoza
Sałatka warstwowa mimoza nazwę zawdzięcza kolorom wierzchniej warstwy: starte białko i żółtko jaj, ozdobione gałązką koperku przypomina kwiaty mimozy
Składniki:
5 jaj,
200 g łososia wędzonego lub 2 puszki łososia (odcedzonego),
3 marchewki,
3 ziemniaki,
1 średnia cebula,
150 g startego żółtego sera,
10 łyżek majonezu,
5 łyżek oleju lub śmietany,
1 łyżka łagodnej musztardy,
pół pęczka koperku
Sposób przygotowania:
Majonez ukręcić z olejem i musztardą za pomocą blendera. Zamiast oleju można użyć śmietany, wtedy wystarczy sos dobrze wymieszać. Sos najlepiej nakładać za pomocy plastikowej tuby do sosów (albo takiej po keczupie lub musztardzie z której można wyciskać małe ilości sosu). Ziemniaki ugotować w mundurkach, a potem je obrać i zetrzeć na tarce. Zmieszać z 2 łyżkami sosu i drobno pokrojoną cebulką. Marchewkę ugotować i zetrzeć na tarce. Jajka ugotować na twardo, oddzielić po ugotowaniu białka od żółtek i zetrzeć na tarce osobno. Żółty ser zetrzeć, a łososia drobno pokroić. Na dnie przezroczystego naczynia ułożyć warstwę łososia. Posmarować 2 łyżkami sosu. Jeżeli masz tubę, to ułatwi ci rozprowadzenie cieniej warstwy - wyciśnij zygzakiem kratkę na warstwie, dzięki temu sos nie zaleje ścianek naczynia i kolorowe warstwy będą lepiej widoczne. Ułożyć warstwę startych ziemniaków z cebulą, pokryć warstwę cienko sosem. Następnie zrobić warstwę z tartego żółtego sera i ją również pokryć cienko sosem. Kolejną warstwę zrobić z tartej marchewki, dodać cienką warstwę sosu. Na koniec posypać całość najpierw startym białkiem a potem startym żółtkiem, posolić do smaku i ozdobić gałązkami koperku.