Pyszne rydze kiszone
Składniki:
1 kg dużych rydzów
4 duże cebule
woda
sól
cukier
Sposób przygotowania:
Rydzom o dużych kapeluszach odciąć trzonki. Grzyby dokładnie wypłukać, obgotować w osolonej wodzie (2-3 minuty), odcedzić i wystudzić. Cebulę pokroić w grube plastry. W czystym, suchym naczyniu z kamionki układać warstwy cebuli i rydzów z blaszkami skierowanymi ku górze. Każdą warstwę grzybów lekko posypywać solą, warstwę cebuli posypywać szczyptą cukru. Chcąc wypełnić całe naczynie, poszczególne warstwy można lekko uciskać. Ostatnią warstwę (cebuli) przykryć talerzykiem i obciążyć (np. czystym, wyparzonym kamieniem). Po dwóch dniach grzyby powinny puścić sok.
Kiszenie (w temperaturze pokojowej) trwa ok. 3/tygodni. Zakiszone rydze (po przełożeniu do słoików i pasteryzowaniu) przechowuje się w chłodzie, np. w piwnicy lub lodówce.
Porada
Zimnym okiem grzybiarza
Nie wszystkie grzyby nadają się do zamrażania na surowo. Te, które mają szerokie blaszki, między którymi mógłby zgromadzić się szron, lepiej ususzyć. Ale podgrzybki, borowiki czy niewielkie koźlaki, można z powodzeniem zamrażać bez uprzedniego gotowania. Przed zamrożeniem należy je oczyścić, jak do suszenia. Do zamrażalnika lub zamrażarki wkłada się grzyby ułożone luźno, np. na piankowych tackach. Potem przesypuje się je do plastikowych pojemników lub torebek z folii i ponownie umieszcza w zamrażarce. Nie zamraża się surowych grzybów blaszkowych, takich np. jak kurki i rydze, także dlatego, że gorzknieją. Przed zamrożeniem trzeba je obgotować, wystudzić i starannie osuszyć.
Sprawdź: Ogórki kiszone z dodatkami [PRZEPIS] - zalewa, co dodawać, ile soli wsypać
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail