Sposoby na pękające naczynka

2010-09-18 17:00

Pierwszym objawem są zazwyczaj zaczerwienione policzki, które początkowo mogą nawet dodawać urody, zwłaszcza bladolicym. Jednak z biegiem czasu policzki przybierają coraz bardziej jaskrawe barwy, w dodatku w sytuacjach, kiedy wcale to nie jest wskazane

Potem uwypuklają się "pajączki", skóra w tym miejscu może być podrażniona, skłonna do zmian zapalnych. Przyczyny pękających naczynek nie do końca zostały rozszyfrowane. Wiadomo, że mogą one mieć charakter wrodzony lub nabyty. W przypadku wrodzonych decydują czynniki genetyczne, w przypadku nabytych może to być efekt stosowania kuracji hormonalnych (szczególnie tych z estrogenami), środków antykoncepcyjnych, działania czynników zewnętrznych takich jak intensywne kąpiele słoneczne, nagłe zmiany temperatury, długotrwałego stosowania maści sterydowych, schorzeń skóry i niektórych chorób ogólnoustrojowych. Zwykle na "pajączki" cierpią kobiety, ale mogą one pojawić się także na męskiej skórze.

Jak sobie radzić

Można zacząć od domowej pielęgnacji z wykorzystaniem odpowiednich dla "pajączkowej" skóry preparatów, których jest nawet spory wybór. Najlepiej kupować je w aptece. I zawsze przed dokonaniem zakupu należy skonsultować się z farmaceutą. Jednak, gdy popękane naczynka stają się coraz bardziej widoczne, należałoby udać się do dermatologa. Bo być może wskazany będzie zabieg specjalistyczny, np. elektrokoagulacja, kriochirurgia, laserowe zamykanie naczynek, jonoforeza, galwanokaustyka, elektroliza czy termoliza.

Jak chronić skórę

Bardzo ważna jest codzienna profilaktyka skóry skłonnej do pękających naczynek. Przede wszystkim należy ograniczyć lub wręcz unikać gorących kąpieli, wizyt w saunie, solarium, depilacji gorącym woskiem, picia alkoholu, spożywania zbyt pikantnych potraw, stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, używania niektórych kosmetyków (zawierających alkohol etylowy, aceton, alkohol benzylowy, mentol, glikol propylenowy, hydrokwasy, mocznik, nadtlenek benzolu), czynników drażniących skórę twarzy, np. mycia wodą chlorowaną, stosowania peelingów ziarnistych i wysuszających preparatów przeciwłojotokowych.

Regularnie stosuj:

- kosmetyki hypoalergiczne - raczej z niewielką zawartością składników
- kosmetyki do mycia twarzy w postaci mleczka lub delikatnych preparatów myjących, przeznaczone do skóry wrażliwej
- kremy chroniące przed mrozem, wiatrem, słońcem, preparaty nawilżające i łagodzące, np. zawierające wyciąg z kasztanowca, wit. E, panthenol.

Uwaga:
Unikaj białego pieczywa, słodyczy, tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają