kobieta, mężczyzna, para, związek

i

Autor: East News

Sprawdź, czy grozi ci UZALEŻNIENIE od MIŁOŚCI!

2016-04-06 18:00

Zdrowy związek polega na partnerstwie, wspólnym rozwoju, wzajemnym wspieraniu się i równowadze uczuciowej. Przeciwieństwem są związki toksyczne, które tworzą osoby mające skłonności do uzależnienia od miłości: nałogowcy kochania oraz nałogowcy unikania bliskości. Sprawdź, czy należysz do tych grup.

W związkach toksycznych brakuje uczuciowej równowagi. Tworzą je osoby, które kierują się często nieuświadomionymi lękami - przed porzuceniem i przed bliskością. Mowa o nałogowcach kochania i nałogowcach unikania bliskości (według Pia Mellody "Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić"). Osoby takie łączą się ze sobą w różnych konfiguracjach. Co ciekawe, nałogowiec kochania może stać się nałogowcem unikania bliskości i na odwrót.

Nałogowiec kochania - kim jest?

To osoba o niskim poczuciu wartości i zafaniu do siebie. Odbudowuje je tylko przy drugiej osobie. Nałogowiec kochania odczuwa silne i skrajne emocje przy partnerze. Poświęca mu nieproporcjonalnie dużo czasu, troski, opieki i uwagi. Całe dnie spędza na planowaniu mu posiłków, wizyt u lekarzy itp. Często zapewnia byt partnerowi, jest w stanie wszystko poświęcić dla niego, zaniedbując przy okazji siebie. Panicznie boi się porzucenia, więc robi wszystko, żeby zasłużyć na miłość i zatrzymać przy sobie partnera. Ma też nieuświadomiony lęk przed bliskością. Wybiera niedostępne emocjonalnie osoby, czyli nałogowców unikania bliskości.

Nałogowiec unikania bliskości - kim jest?

To osoba niedostępna emocjonalnie, chłodna i zdystansowana. W związku unika bliskości, intymności, namiętności czy poufałości. Tworzy dość powierzchowne relacje, boi się zbliżyć do partnera. Jest to strach zarówno przed bliskością, jak i zranieniem i porzuceniem. Bliskość postrzega jako zawłaszczenie i wykorzystanie. Emocji szuka w nałogach lub hobby. Angażuje się w pracę, sport czy uzależnienia od używek.Często wybiera osoby, które są nałogowcami kochania i dzięki temu zachowuje bezpieczny dystans, nie musząc się zbliżać do partnera (który robi to za niego ze zdwojoną siłą).

Jak wygląda uzależnienie od miłości?

Nałogowiec kochania i nałogowiec unikania bliskości łączą się ze sobą, myśląc, że druga osoba uzupełni ich braki i uleczy nieuświadomione lęki. W rzeczywistości są one tylko pogłębiane. Co ciekawe, w momencie gdy zachodzi próba przełamania schematu i nałogowiec kochania wybiera inny typ osoby, często staje się nałogowcem unikania bliskości! Nałogowiec kochania może związać się z nałogowcem kochania, a nałogowiec unikania bliskości może związać się z taką samą osobą. W tym drugim wypadku para będzie szukała emocji na zewnątrz, np. w sporcie. Co ciekawe, osoba skłonna do uzależnienia od miłości nie zbuduje związku ze zdrową osobą, ponieważ zawsze będzie próbowała wciągnąć ją w swój schemat postępowania.

Zarówno nałogowiec unikania bliskości, jak i nałogowiec kochania kieruje się tymi samymi lękami - strachem przed porzuceniem i przed bliskością. Uleczenie, a tym samym szansa na zdrowy związek może przyjść w momencie uświadomienia problemu i walki z nim. Często potrzebna jest terapia indywidualna lub grupowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki