Jak obniżyć rachunki za prąd
* Odłącz z gniazdka niepracujące sprzęty, wyłącz przycisk stand-by (czerwone światełko na telewizorze), wyjmij ładowarkę z sieci. Ładowarki pobierają energię niezależnie od tego, czy znajduje się na nich słuchawka i czy jest już ona naładowana.
* Wymień sprzęty na energooszczędne. Sprzęt oznaczony literą A+ lub A++ oznacza najniższe zużycie energii, "G" - najwyższe. Duże oszczędności możesz osiągnąć, wykorzystując alternatywne źródła energii do prądu i tańsze, np. gaz.
* Jeśli w nocy zużywasz co najmniej 20 proc. swego całodobowego zapotrzebowania na prąd, zmień taryfę na G-12 (nocną). Opłaca się to, gdy urządzenia mają regulatory pozwalające ustawić je tak, aby automatycznie włączały się o określonych porach.
* Używaj żarówek odpowiednich do rodzaju pomieszczenia - silniejszych do łazienki, słabszych do sypialni. Zainstaluj oświetlenie energooszczędne, czyli świetlówki kompaktowe, halogeny i diody LED. Gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia, zainstaluj wyłączniki ze sterownikami oświetlenia oraz czujnikami ruchu.
* Oszczędnie korzystaj z urządzeń AGD:
Lodówka - optymalna temperatura chłodziarki to 5-7 st. C. a zamrażarki -18 st. C. Nie otwieraj często drzwi lodówki, uszkodzone uszczelki wymień na nowe, nie zastawiaj kratek wentylacyjnych lodówki. Regularnie ją rozmrażaj.
Pralka - wstawiaj pranie, gdy bęben pralki jest zapełniony, pierz w możliwie najniższych temperaturach. Pranie wstępne stosuj tylko wtedy, gdy rzeczy są bardzo mocno ubrudzone. Stosuj programy ekologiczne i oszczędnościowe.
Kuchenka elektryczna - najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna. Przykrywaj garnki, gotuj w małej ilości wody. Do długiego gotowania używaj szybkowaru. Podczas pieczenia nie otwieraj piekarnika. Kupując czajnik elektryczny, wybierz model z płytą grzewczą, a nie z grzałką spiralną (umożliwia gotowanie mniejszej ilości wody).
Czajnik - nie wlewaj do niego więcej wody niż potrzeba. Regularnie usuwając z niego kamień, można zaoszczędzić ok. 10 proc. energii.
Oszczędzaj wodę
* Weź prysznic zamiast kąpieli. Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia.
* Uszczelnij spłuczki oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Zainstaluj spłuczkę z przyciskami dwudzielnymi lub z przyciskiem stop pozwalającym na zatrzymanie spłukiwania.
* Ogranicz korzystanie z wody podczas zmywania. Zainstaluj perlator, nie myj naczyń pod bieżącą wodą, nalej wody do komory zlewozmywaka, dodaj płynu do mycia naczyń, umyte naczynia wypłucz w zimnej wodzie. Korzystaj z programów oszczędnościowych i ekologicznych w zmywarkach.
* Jeśli kupujesz nowe baterie, wybierz te wyposażone w perlator i funkcje oszczędzające zużycie wody. Baterie termostatyczne oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wody mają przycisk, który zmniejsza jej strumień.
Niższe rachunki za ogrzewanie
* Poza sezonem zimowym drewno, węgiel czy olej opałowy są tańsze niż w okresie grzewczym. W przypadku prądu czy też gazu możesz zmienić dostawcę.
* Wymień starą instalację gazową na nowoczesną. Wyreguluj kocioł, zamontuj regulacje na grzejnikach. Dbaj, aby kaloryfery nie były zapowietrzone.
* Raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, sprawdź instalację grzewczą. Zleć regulację oraz oczyszczenie kotła z sadzy i substancji smolistych. Zaizoluj rury i przewody centralnego ogrzewania.
* Używaj termostatów na grzejnikach lub zainstaluj programator, który będzie obniżał temperaturę, gdy nie ma nikogo w domu. Utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 21 st. C. Dobrym sposobem jest wykorzystywanie regulatorów pogodowych reagujących na zmiany temperatury na zewnątrz. Zakręcaj lub przykręcaj grzejniki na noc.
* Wietrz krótko i intensywnie. Podczas wietrzenia zakręcaj zawory grzejników.
* Zadbaj o ocieplenie domu. Uszczelnij drzwi oraz zainstaluj przy drzwiach wejściowych wiatrołap. Odizoluj pomieszczenia nieogrzewane, zamykaj drzwi i okna na klatce schodowej, w piwnicy, na strychu.
* Wymień okna na energooszczędne albo uszczelnij stare. Zasłaniaj okna grubszymi zasłonami, ale odsłoń grzejniki. Nie przykrywaj grzejników meblami, bo będą one zatrzymywały ciepło, zamontuj półkę nad grzejnikiem, ciepło zamiast pod sufit będzie rozprzestrzeniać się w centrum pomieszczenia.
ZOBACZ: Te gwiazdy oszczędzają wodę... Jakie mają na to sposoby?
Jak oszczędzać gaz?
* Kup garnki z wielowarstwowym dnem. Ugotujesz w nich szybciej i taniej. Stawiając garnek nie podkręcaj za mocno płomienia, gotuj pod przykryciem.
* Pamiętaj o regularnym czyszczeniu palników. Zanieczyszczone zużywają więcej gazu. Płomień powinien mieć jasnoniebieski kolor.
Taniej korzystaj z sieci
* Wybierz internet z limitem transferu danych dopasowanym do twoich potrzeb. Może wcale nie potrzebujesz internetu stacjonarnego tylko mobilny z routerem. Jeśli nie przesyłasz dużych pakietów danych, a internet służy ci np. tylko do przeglądania stron internetowych czy sprawdzania wiadomości, możesz wybrać usługę tańszą, z mniejszym pakietem danych. Sprawdź też, czy w pełni korzystasz z prędkości, jakie zaoferował ci operator, bo to one mają duży wpływ na wysokość rachunku.
* Kup usługę w pakiecie, np. z telefonem czy telewizją.
* Korzystaj z hotspotów (miejsc z darmowym dostępem do sieci).
Płać mniej za telefon
* Zamów jednocześnie więcej kart SIM w jednym abonamencie (za kolejne numery płacisz dużo mniej). Mając internet mobilny, telefon, telewizję i internet stacjonarny, możesz zaoszczędzić w zbiorczym abonamencie. Im więcej usług zamówisz u danego dostawcy, tym większe rabaty otrzymasz.
* Zrezygnuj ze zbędnych telefonów (np. stacjonarnego, gdy masz komórkę).
* Zadbaj, by cała rodzina miała telefony komórkowe w jednej sieci (wówczas rozmowy są tańsze), wybierz korzystną taryfę (np. po godz. 22.00 darmowe rozmowy z kilkoma numerami).
* Wyłącz SMS-y premium. Taki SMS może kosztować nawet do 20 zł. Wiadomości mogą dotyczyć konkursów, gier, zabaw internetowych, akcji charytatywnych czy głosowania w telewizyjnym show.
* Wybierz ofertę na kartę. Sam decydujesz, ile wydać na doładowania telefonu. Nie podpisujesz umowy z operatorem i nie płacisz abonamentu. Jeśli każdego miesiąca rozmawiasz więcej niż za 50 zł, kup telefon na abonament. W tym przypadku operatorzy oferują różnego rodzaju promocje i dodatkowe usługi.
* Rozmawiaj w sieci. Do korzystania z telefonii internetowej wystarczy zwykły telefon i dostęp do internetu (w przypadku komórek powinien być dostęp do Wi-Fi). Dzięki takiemu połączeniu można rozmawiać nawet za darmo lub za niewielkie stawki. Użytkownicy internetu mają również do dyspozycji wiele darmowych komunikatorów, z których mogą korzystać bez ograniczeń.
A może zmiana operatora
Dzięki internetowym porównywarkom cen możesz sprawdzić oferty dostępnych dostawców usług. Często ta sama usługa może być znacznie tańsza. Zanim przeniesiesz się do innego operatora, sprawdź swoją dotychczasową umowę. Zerwanie jej przed terminem może okazać się nieopłacalne, jeśli np. będziesz musiał zwrócić rabaty albo zapłacić karę. W takiej sytuacji poczekaj, aż umowa przestanie obowiązywać.