Pozbywamy się kurzu
Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy posłużyć się szczotką do czyszczenia butelek. Czyścimy meble tapicerowane, myjemy szkło ozdobne i różne bibeloty. Na koniec trzepiemy dywany.
Czyste okna, drzwi i podłogi
Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, zrezygnujmy z tego, bo możemy się przeziębić.
Na końcu myjemy i pastujemy podłogi. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Zaś panele drewniane pastujemy środkiem nabłyszczającym, który nada im połysk.
Lśniąca łazienka
Kolejnym etapem porządków jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia. W tym celu możemy wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Następnie myjemy odpowiednimi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterię.
Kuchnia gotowa
do świątecznych wyzwań
Kafelki, kuchenki, naczynia i garnki pokryte warstwą tłustego kurzu to zmora niejednej gospodyni. Ale jest na to sposób. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu.
Musimy też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy. Rozmrażamy ją i dokładnie myjemy. Po umyciu przecieramy lodówkę gąbką z odrobiną octu. Drzwiczki zostawiamy otwarte do wywietrzenia. Jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje możemy włożyć plasterki cytryny z wetkniętymi w nie goździkami. Przy okazji porządków w kuchni zróbmy remanent w szafkach. Przejrzyjmy wszystkie produkty żywnościowe i wyrzućmy te przeterminowane. Warto też umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.
To też ważne
Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę.
Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań - szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.