W sklepach możesz znaleźć preparaty, które pomogą ci uporać się ze wszystkim: od zapchanych rur po śniedź na metalowych przedmiotach. Problem w tym, że są to środki chemiczne, często mocno skondensowane, a więc niezbyt przyjazne dla skóry.
Alternatywą jest sięgnięcie po środki sprawdzone przez pokolenia gospodyń domowych, świetnie dających sobie radę bez preparatów typu 3 w 1.
Dawno temu, kiedy jeszcze nie znano różnych cudownych środków do czyszczenia, prania i odkurzania, kobiety świetnie dawały sobie radę z domowymi porządkami. Domowe specyfiki są równie skuteczne, co środki chemiczne, delikatne dla skóry, przyjazne dla środowiska i... tanie. Większość z nich znajdziesz w spiżarni, szafce lub lodówce.
Podczas porządków w stylu prababci przyda ci się soda oczyszczona (kilkadzesiąt groszy) i ocet spirytusowy (nieco ponad złotówkę). Ten drugi produkt ma intensywny zapach, więc jeśli jesteś na niego uczulona, lepiej po niego nie sięgaj.
Łazienka i kuchnia na błysk
Soda i ocet to środki uniwersalne. Skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy i działają wybielająco. Z ich pomocą ususniesz zabrudzenia i plamy z niemal wszystkiego: terakoty, drewnianych mebli, plastikowych dobiazgów i szklanych lub porcelanowych naczyń. Wymieszane razem działają podwójnie skutecznie.
Pasta z sody i octu (2:1) pomoże ci usunąć kamień i wypolerować na wysoki połysk metalowe przedmioty, krany, słuchawkę przysznica, dzbanek do kawy. Nada połysk chromowanym elementom mebli. Poradzi sobie nawet z tłustym i mocno zabrudzonym wnętrzem piekarnika. Wyczyścisz dzięki niej deskę do krojenia (drewnianą i plastikową), naczynia ze śladami po kawie i herbacie.
Nie sięgaj po silny środek do udrażniania rur - wsyp do odpływu pół szklanki sody i wlej szklankę octu. Po kilku minutach, kiedy mieszanina przestanie się pienić, spłucz ją gorącą wodą. Jeśli ten środek nie podziała za pierwszym razem, zastosuj go na noc, a rano spłucz.
Soda i ocet działają jak odświeżacz. Jeśli w szafce z butami, w bagażniku samochodu lub w zawilgoconej łazience umieścisz watę nasączonną octem lub miseczkę z sodą oczyszczoną, po kilku godzinach zapach nie będzie tak intensywny lub zniknie zupełnie. Te same właściwości mają też inne produkty żywnościowe. Kuchenkę mikrofalową odświeżysz, wstawiając do niej naczynie z esencją waniliową. Nieprzyjemny zapach z lodówki zlikwidujesz za pomocą wacików nasączonych sokiem z cytryny. Możesz też na kilka godzin wstawić talerzyk z fusami po kawie. Wilgoć z łazienki wchłonie własnej roboty osuszacz z węgla drzewnego do grilla. Brykiety włóż do puszki, zamknij ją, a w przykrywce zrób kilka dziurek. Wymień wkład po kilku tygodniach.
Czytaj więcej na